Sklep

Jeśli zależy nam na tym, aby rośliny w naszym ogrodzie dobrze rosły, koniecznie powinniśmy zainteresować się tym, na czym polega mikoryza. To bardzo ważny proces, który może wpłynąć korzystnie na stan naszych roślin. Czym charakteryzuje się to zjawisko? Sprawdź!

Mikoryza w ogrodzie – na czym polega?

Warto znać odpowiedź na to, jak działa mikoryza w ogrodzie. Jest to bowiem niezwykle istotne zjawisko, bez którego ogromna część roślin nie jest nawet w stanie funkcjonować. Proces ten odbywa się między roślinami a grzybami. Korzenie oraz strzępki grzybni wytwarzają symbiozę, która zaspokaja potrzeby obu stron. To właśnie dlatego tak wiele gatunków grzybów rośnie przy konkretnych drzewach czy roślinach. Łączy je bowiem symbioza. Zestawienie to polega na wymianie substancji odżywczych, które są dla nich niezbędne do przeżycia. W ten sposób zarówno rośliny, jak i grzyby, mogą lepiej rosnąć i dłużej przeżyć.

Korzyści mikoryzy dla roślin

Kiedy dochodzi do nawiązania związku mikoryzowego, rośliny mogą liczyć na znaczną poprawę zdrowia. Ze względu na symbiozę z grzybnią mają zapewnione bezpośrednie połączenie z glebą. To sprawia, że są znacznie silniejsze. Otrzymują również zdecydowanie lepszy dostęp do wody i soli mineralnych, które są w niej rozpuszczone. Wynika to ze zwiększenia dostępnej powierzchni chłonnej. Mogą w ten sposób wytworzyć większą ilość magnezu, żelaza, cynku, siarki czy miedzi. Ze względu na to, że stają się bardziej wytrzymałe, lepiej sobie radzą z zasiedleniem nowych ekosystemów. 

Naturalne wspomaganie roślin mikoryzą 

W przeważającej części ogrodów nie dochodzi do pojawienia się zjawiska mikoryzy. Powodem jest wykorzystywanie chemicznych nawozów czy produktów, które niekorzystnie wpływają na stan gleby. Nierzadko też w ogródkach prowadzone są różnego rodzaju prace czy budowy, które zaburzają naturalny rytm ogrodu. Jeśli jednak chcemy, aby nasze rośliny mogły czerpać korzyści z mikoryzy, wystarczy zainwestować w szczepionki mikoryzowe, które wspomagają rozwój roślin, zapobiegają powstawaniu różnych chorób, a do tego zapewniają ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. W razie gdy w naszym ogrodzie znajdują się krzaki z borówkami lub rośliny wrzosowate, takie jak wrzos, różanecznik czy kasjopeja, zainwestujmy w mikoryzę dla borówek i wrzosowatych. Zawiera ona żywe strzępki grzybni oraz zarodniki, które są gotowe do natychmiastowego zasiedlenia korzeni. Zostały one wyselekcjonowane z najlepszych, najzdrowszych roślin. W momencie, w którym chcemy zobaczyć we własnym ogródku grzyby, postawmy na żywą grzybnię mikoryzową grzyby drzew liściastych

Mikoryza to bardzo istotny proces w przyrodzie. Świadczy o tym fakt, jak ogromna liczba roślin decyduje się na stworzenie tzw. związków mikoryzowych. Zależność ta przynosi korzyści obu stronom – jedna zyskuje pożywienie, druga ma za to ułatwiony dostęp do wody i istotnych mikroelementów.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij