Sklep

Jeśli posiadamy własny ogród, bez wątpienia chcemy, aby prezentował się jak najlepiej. Z tego powodu decydujemy się na usunięcie uschniętych roślin czy schorowanych drzew. W drugim przypadku musimy jednak liczyć się z tym, że pozostanie pień, który może nie prezentować się zbyt estetycznie. Jak się go pozbyć? Dowiedz się więcej! 

Usuwanie pni drzew – w jakich sytuacjach?

Drzewa to niezwykle ważna część ogrodu. Nadają mu niepowtarzalnego charakteru, dają przyjemny cień, a w przypadku gatunków owocowych ponadto zapewniają dostęp do świeżych owoców. Z tego powodu możemy nie chcieć decydować się na ich ścięcie, szczególnie jeśli są one wiekowe i postawne. Musimy mieć jednak na uwadze, że im starsze drzewo, tym większe szanse, że zapadnie na różnego rodzaju choroby. Dotyczy to szczególnie drzew owocowych, które z wiekiem owocują w mniejszym stopniu. W tym wypadku konieczne będzie ich usunięcie. Samo ścięcie drzewa nie jest skomplikowanym procesem. Możemy jednak mieć problem z pniem, który po nim pozostaje. Jest to bowiem element, który niepotrzebnie szpeci nasz ogród. 

Jak usunąć pień z ogrodu?

Usunięcie pnia z ogrodu może wydawać się kłopotliwe. Jeśli chcemy go wykopać, potrzebny jest do tego specjalistyczny sprzęt, który wyrwie pień wraz z korzeniami. Sposób ten gwarantuje natychmiastowe efekty, jednak nie sprawdzi się w przypadku małych ogrodów o ograniczonym metrażu. Inna technika, która jest stosowana do pozbycia się pnia, to użycie nawozów azotowych. Przed jej wykorzystaniem pień nacina się w poprzeczny sposób, a następnie wysypuje się nawóz. Musimy jednak pamiętać o tym, że jest to sztuczny produkt, który może mieć negatywny wpływ na środowisko. 

Ekologiczne usuwanie pni 

Jeśli szukamy sposobu, który pozwoli nam na nie tylko ekologiczne, ale i szybkie usunięcie pnia, wykorzystajmy grzybnię do rozkładu pni. To ekologiczny preparat, który umożliwia naturalny rozkład pnia drzewa. Aby uzyskać upragniony efekt, podobnie jak w przypadku nawozów sztucznych, musimy wpierw zrobić otwory na powierzchni pnia. Następnie możemy pokryć pień grzybnią. Ważne, aby dodatkowo zabezpieczyć go co najmniej 5-centymetrową warstwą trocin lub ściółki leśnej. Upewnijmy się, że grzybnia jest wilgotna. Pierwsze działanie grzybni możemy dostrzec nawet już po pół roku od aplikacji. Czas rozkładu uzależniony jest od rodzaju i twardości drewna, średnicy i wilgotności pnia oraz sposobu aplikowania preparatu. Co istotne, wybierając grzybnię do rozkładu pni, możemy nie tylko pozbyć się oszpecającego elementu ogrodu, ale też wytworzyć owocniki grzybów jadalnych! Nie ma wątpliwości, że będzie to ciekawy dodatek do naszego ogrodu. W składzie FAST ROT żywej grzybni do rozkładu pni i korzeni znajdują się takie gatunki grzybów jak opieńka, boczniak, shiitake oraz lakownica. 

Pień pozostawiony po ścięciu drzewa to zdecydowanie nie jest rzecz, która dodaje uroku naszemu ogrodowi. Na szczęście są sposoby, dzięki którym możemy skutecznie go usunąć. Najefektywniejszą, a także najbardziej ekologiczną opcją będzie zastosowanie grzybni do rozkładu pni. 

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij