Sklep

Wiele grzybów może pochwalić się unikalnym smakiem i bogactwem wartości odżywczych, jednak na szczególną uwagę zasługuje tutaj kania, znana również jako czubajka kania. To niezwykle ceniony grzyb leśny, który rośnie pospolicie w lasach na terenie całej Polski. Posiada on charakterystyczny wygląd, dlatego trudno nie zauważyć go w czasie grzybobrania. Uprawa kani na własną rękę może być bardziej interesująca, zwłaszcza z tego względu, iż grzyb ten ma szerokie zastosowanie kulinarne i doskonale wpływa na ludzkie zdrowie. 

Cenne właściwości odżywcze kani

Głównym bohaterem jest tutaj kapelusz kani, w którym możemy znaleźć wiele witamin oraz składników mineralnych. Ten smaczny grzyb zawiera przede wszystkim witaminy z grupy A, B, C, D, E i PP. Oprócz tego posiada niezbędne dla naszego zdrowia pierwiastki: sód, potas, magnez, wapń czy żelazo. Warto też wiedzieć, że kanie aż w 80% składają się z wody, a pozostałe 20% to białko i niewielka ilość cukrów. Grzyby te uznawane są za niskokaloryczne, dlatego świetnie sprawdzają się na diecie, zwłaszcza w wegetariańskiej oraz wegańskiej. Kanie to także bogactwo błonnika i substancji bioaktywnych, takich jak wolne aminokwasy, flawonoidy, kwasy tłuszczowe, polisacharydy czy sterole. Nie bez powodu mówi się więc o ich dużym wpływie na zdrowie ludzkiego organizmu. 

Kania i jej korzyści zdrowotne 

Kanie warto uprawiać z wielu powodów. Nie tylko są smaczne, ale także przynoszą liczne korzyści zdrowotne. Dzięki składnikom aktywnym wykazują silny potencjał antyoksydacyjny, antybakteryjny, przeciwnowotworowy oraz przeciwzapalny. Regularne spożywanie tego grzyba może zatem przyczynić się do wzmocnienia układu odpornościowego, co zresztą jest istotne w okresie jesienno-zimowym. Przeciwutleniacze obecne w kaniach wspomagają organizm w walce z wolnymi rodnikami, odpowiedzialnymi za procesy starzenia się i rozwój chorób cywilizacyjnych. Poza tym spora ilość błonnika ma zbawienny wpływ na jelita oraz doskonale reguluje pracę układu trawiennego. Na uwadze należy mieć jednak fakt, że błonnik obecny w kaniach to ciężkostrawna chityna, której nie powinny przyjmować dzieci. Dodatkową korzyścią jest wsparcie układu nerwowego, a także regulacja cyklu dobowego (spożywanie kani może pozytywnie wpłynąć na nasz sen). 

Kania: jakie posiada zastosowanie kulinarne?

Smak kani sprawia, że coraz chętniej sięgamy po nią w kuchni. Jej kapelusz wyróżnia się łagodnym, orzechowym aromatem, dzięki czemu świetnie uzupełnia różnorodne potrawy. Najczęściej przyrządza się ją w panierce, smażąc na maśle. Wówczas kania ma formę kotleta schabowego, którego można podawać z ziemniakami (to świetna alternatywa dla mięsnego obiadu). Niektórzy zachwycają się też kanią pieczoną w piekarniku. Koniecznie musi być ona skropiona oliwą z oliwek, aby uzyskać pełnię smaku. Kanie można również suszyć – w ten sposób otrzymamy aromatyczny, grzybowy proszek, który warto dodawać do wielu potraw i sosów. 

Kania to szczególny bohater wśród grzybów jadalnych. Jej uprawa może przynieść wiele korzyści, zarówno zdrowotnych, jak i w kuchennym eksperymentowaniu. To pyszny składnik dań, a sama kania posiada cenne wartości odżywcze, pozytywnie wpływając m.in. na układ trawienny czy nerwowy.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij