Sklep

Jesień to pora, która kojarzy się ze spacerami po lesie pełnym kolorowych drzew i zbieraniem grzybów, aby przyrządzić pyszne, aromatyczne dania. Jednak mimo oczywistych korzyści płynących z jesiennych zbiorów, trzeba być bardzo ostrożnym. Łatwo jest pomylić jadalnego grzyba z trującym, co może skutkować zatruciem, będącym poważnym niebezpieczeństwem dla zdrowia i życia.

Objawy zatrucia grzybami

Główne objawy to dolegliwości układu pokarmowego takie jak: ból brzucha, wymioty oraz biegunka. Inne symptomy, są często trudne do skojarzenia z zatruciem grzybami, a mogą to być: ból głowy, nadmierna potliwość, zaczerwienienia na twarzy, uczucie gorąca, spadek ciśnienia oraz zaburzenia widzenia. Dokonano podziału zatruć ze względu na czas pojawienia się pierwszych objawów. Lekki stopień charakteryzuje się tym, że symptomy są widoczne w czasie od pół do trzech godzin, w przypadku średniego czas ten wynosi od dwóch do czterech, a dolegliwości w zatruciu ciężkim uwidaczniają się w czasie od sześciu do nawet dwudziestu czterech godzin.

Co robić w przypadku zatrucia?

Jeżeli zauważymy u siebie lub drugiej osoby powyższe objawy po zjedzeniu posiłku zawierającego grzyby, to należy niezwłocznie wezwać pogotowie lub przewieźć osobę z podejrzeniem zatrucia na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Pod żadnym pozorem nie wolno neutralizować działania grzybów alkoholem czy mlekiem, co można przeczytać w Internecie. Takie działanie tylko pogorszy to stan chorego. Jedynym skutecznym domowym sposobem jest wywoływanie wymiotów, jednak nie należy tego robić w przypadku, gdy dana osoba traci przytomność.

Jak uniknąć zatrucia?

Nawet najbardziej wprawieni grzybiarze mogą łatwo się pomylić w rozpoznawaniu gatunków zebranych grzybów. Dlatego też, aby uniknąć niebezpiecznego zatrucia zaleca się zabranie tylko tych gatunków, których jesteśmy w stu procentach pewni. Dobrym pomysłem jest również korzystanie ze sprawdzonego atlasu. Nie wolno zbierać starych i brzydkich okazów, bo mimo że są one jadalne, ich stan może wywołać nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Świetnym rozwiązaniem jest także możliwość bezpłatnego przebadania zebranych gatunków grzybów. Można tego dokonać w placówce sanepidu, gdzie pracują eksperci gotowi rozpoznać zagrażające gatunki. Wystarczy po prostu przynieść wątpliwe okazy do badania i poczekać na jego wynik.

Zbieranie grzybów i spożywanie potraw z ich dodatkiem to nieodłączny element każdej jesiennej pory roku. Warto jednak zadbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich. W przypadku złego samopoczucia po zjedzeniu posiłku zawierającego grzyby nie warto szukać domowych rozwiązań, tylko od razu udać się do specjalisty. Dzięki temu ochronimy swoje życie i zdrowie.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij