Sklep

Grzyby wykorzystywane są przy okazji wielu dań, szczególnie docenia się je podczas świąt, dlatego te zebrane przez nas w lasach, dobrze jest zamrozić, aby móc je później wykorzystać. Ważne jest jednak poddanie ich odpowiedniej obróbce termicznej, co pomoże nam uniknąć ich późniejszego gorzknienia.

Mrożenie grzybów

Mrożenie grzybów jest praktykowane przez wiele osób, w szczególności zbieraczy, którzy w sezonie mają ich po prostu nadmiar. Zabieg ten pomoże na dłużej zachować świeżość zbiorów, a my będziemy mogli ich użyć, gdy tylko będzie to potrzebne. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie gatunki powinniśmy poddać tego typu obróbce termicznej. Głównie wybiera się te, mające zwarty miąższ, tutaj możemy wymienić, między innymi kurki, rydze, podgrzybki czy borowiki, czyli te  spotykane w lasach, jednak niektórzy z nas mrożą również pieczarki. Ważne, aby odpowiednio je przygotować. Oczywiście najpierw konieczne jest ich oczyszczenie, a później w zależności od tego, w jaki sposób planujemy je wykorzystać: możemy nasze grzyby przegotować lub usmażyć. W niektórych przypadkach potrzebne będzie blanszowanie. Co z wartościami odżywczymi? Mówi się, że przysmak ten nie posiada szczególnie dużo witamin, jednak zależy to, od tego, który gatunek wybierzemy. Wiele z nich jest bogatych chociażby błonnik, którego nie tracą po poddaniu obróbce.

Gorzknienie grzybów po mrożeniu

Częstym problemem, który ujawnia się po odmrożeniu grzybów jest to, że okazują się one gorzkie. Zazwyczaj dzieje się tak  w przypadku pieprznika jadalnego nazywanego też kurką. Przede wszystkim konieczne jest wcześniejsze, dokładne oczyszczenie i upewnienie się, że są wszystkie są wolne od robaków. Pomocne może okazać się też blanszowanie, czyli poddanie jedzenia na działanie wysokiej temperatury przez krótki okres czasu.  Pokrojone okazy powinniśmy wrzucić, na około dwie minuty, do gotującej się wody. Pamiętajmy, aby po tym dokładnie je odcedzić, a później osuszyć. Innym sposobem na uchronienie się od gorzkiego smaku grzybów jest uprzednie ugotowanie ich na parze. Jeśli chodzi o kurki, wiele osób również poleca smażenie, po wyjęciu z zamrażalnika, na patelni bez dodatku tłuszczu.

Jak mrozić grzyby

Metod mrożenia grzybów w internecie znajdziemy bardzo wiele. W sytuacji, kiedy poddajemy je wcześniej obróbce termicznej, ważne jest, aby zostały wystudzone, a także dokładnie osuszone. Po tym należy umieścić je w pudełeczkach plastikowych w zamrażalniku. Pamiętajmy, że niektóre gatunki powinny znajdować się w nim znacznie krócej, niż inne, ponieważ stracą swój atrakcyjny smak. Przydatne będzie również jeśli zostanę podzielone na porcje, ponieważ grzyby możemy zamrozić tylko raz, odmrożonych nie wolno poddać ponownemu działaniu niskich temperatur.

Mrożenie grzybów nie należy do trudnych zabiegów, jednak ważne jest ich odpowiednie przygotowanie, aby uniknąć posmaku goryczy, który może pojawić się przy okazji niektórych gatunków.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij