Sklep

Naturalne sposoby służące zwalczaniu chorób oraz wzmocnieniu roślin w ogrodzie stają się coraz bardziej popularne. Takie środki są znacznie bezpieczniejsze, a ich przyrządzenie możemy wykonać samodzielnie w zgodzie z naturą. Jedną z metod polepszenia kondycji i odporności roślin jest zastosowanie preparatów na bazie grzybni. Poznaj jakie zalety ma stosowanie takiej metody pielęgnacji roślin w ogrodzie.

Mikoryza

Mikoryza jest symbiozą grzybni z korzeniami roślin, która jest uważana za jeden z najlepszych sposobów poprawy ich żywotności. Rosnąca pomiędzy korzeniami wzmacnia je, a także ułatwia dostarczanie substancji odżywczych. Dzięki temu wzrost i rozwój roślin jest ułatwiony, natomiast rozwój patogenów oraz chorób i szkodników jest w znacznym stopniu ograniczony. Taka współpraca korzeni z grzybami sprawia, że stają się bardziej odporne także na trudne warunki środowiska, jak susza czy nieodpowiedni odczyn podłoża. Zwiększa się również powierzchnia chłonna korzeni, która ułatwia im dostęp do wody, pozyskiwanej z podłoża.

Szczepionki mikoryzowe

Pielęgnując rośliny w ogrodzie warto dostarczyć do ich podłoża grzyby w postaci szczepionki, która zawiera żywe strzępki grzybni różnych gatunków dostosowanych do konkretnej roślinności. Zaletą jest to, że wystarczy ją aplikować roślinie tylko raz, ponieważ będzie współpracować z jej korzeniami przez całe życie. Dostępność różnego rodzaju szczepionek pozwala nam dostosować je do hodowanych roślin, dzięki czemu ogród będzie prezentował się bujnie i pięknie.

Korzyści szczepionek mikoryzowych

Stosowanie w ogrodzie szczepionek mikoryzowych poprawia w znaczący sposób jego kondycję, a także pozwala nam ograniczyć wykorzystywanie sztucznych nawozów. Dzięki takiej metodzie polepszy się jakość gleby, a także jej właściwości wpływające na porost roślin. Szczególnie dobrze wpływa na pielęgnację roślin wrzosowatych, które potrzebują gleby o wysokiej jakości. Wprowadzenie grzybni do podłoża pozwoli obniżyć zbyt wysokie pH oraz zrównoważyć odczyn podłoża. Jest to najbardziej przyjazna środowisku oraz naturalna technika poprawy wzrostu oraz zdrowia roślinności zarówno ozdobnej jak i użytkowej.

Stosowanie mikoryzy ogrodzie może w skuteczny sposób ograniczyć korzystanie ze sztucznych środków ochrony roślin oraz ich nawożenia. Dzięki temu polepszy się nie tylko stan roślin ale i gleby. Pamiętajmy jednak, aby w oczekiwaniu na efekty uzbroić się w cierpliwość ponieważ grzyby potrzebują kilku tygodni aby zacząć współpracować z korzeniami roślin.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij