Sklep

Chociaż na pełnię sezonu grzybiarskiego przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać do jesieni, najbardziej zapaleni zbieracze do lasów wybierają się już na początku wakacji, aby szukać pierwszych, tegorocznych okazów. Jakie gatunki możemy znaleźć, kiedy na dworze panuje lato?

Pierwsze, czerwcowe grzyby

Osoby, które nie mogą doczekać się sezonu grzybiarskiego, w poszukiwaniu pierwszych okazów, do lasu mogą udać się już w czerwcu. Przy sprzyjających warunkach, odnajdą tam między innymi podgrzybki, które są doceniane ze względu na ich walory smakowe. Najczęściej występują one w miejscach, które porasta wiele drzew iglastych.  Podczas ich zbierania musimy jednak uważać, ponieważ jedna z jego odmian, a dokładnie, podgrzybek szatański jest silnie trujący, jego zjedzenie może skutkować nawet śmiercią, dlatego warto jest zwracać uwagę na spód kapelusza – przy jadalnych odmianach nie mogą pojawiać się tzw. “rurki” od spodu. W tym okresie, również powoli pojawiają się kurki, czyli prawdziwa gratka nie tylko dla zbieraczy, lecz również kucharzy, ponieważ ten gatunek o nietypowym kształcie, wykorzystuje się jako dodatek do wielu mięs czy sosów. Zazwyczaj chowają się ona pod świerkami lub pośród mchu. Znajdziemy je także rosnące na piaszczystym i kwaśnym zarazem podłożu. Innym grzybem, którego możemy spodziewać się w czerwcu jest kania, jednak przy jej poszukiwaniach musimy bardzo uważać, ponieważ niezwykle łatwo jest pomylić ją z zabójczym po zjedzeniu muchomorem sromotnikowym.

Grzyby latem – co jeszcze możemy znaleźć

Planując grzybobranie na późniejsze miesiące, takie jak lipiec czy sierpień, możemy zacząć rozglądać się za kolejnymi gatunkami. Wśród nich wymienimy, między innymi koźlarza, który należy do rodziny borowikowatych. Jego kapelusze przyjmują wiele, różnych barw. Zależne jest to od odmiany, jednak najczęściej znajdziemy go w odcieniach brązu, pomarańczowego oraz ciemnoczerwonego. Wtedy też widoczne są jedne z najbardziej szlachetnych, czyli borowiki, nazywane również prawdziwkami. Sos przyrządzony z nich jest podstawą dla wielu tradycyjnych, polskich dań. Ma on biały, zwarty i jędrny miąższ, który po przekrojeniu nie zmieni swojej barwy. Pod koniec lata, już na przełomie sierpnia i września możemy wyszukiwać opieńków, z których wiele osób przyrządza zupę, podobną do flaków. Rozpoznamy je po specyficznych łuskach, które widoczne są na niemal całej powierzchni kapelusza.

Jakie warunki sprzyjają pojawianiu się grzybów?

W odpowiednich warunkach grzyby rosną bardzo szybko. Latem potrzebna jest do tego temperatura, wynosząca powyżej dwudziestu stopni oraz opady deszczu, w końcu nie bez powodu mówi się, że coś rośnie jak “grzyby po deszczu”. W zależności od gatunku, na zbieraniu którego nam zależy powinniśmy wybierać lasy liściaste, iglaste lub też mieszane. Warto jest również zapamiętać miejsca, w których w poprzednim sezonie udawało nam się znaleźć ich sporą ilość, ponieważ lubią one często pojawiać się w tym samym położeniu, co wcześniej.

Chociaż najwięcej grzybów pojawia się na przełomie września i października, zacząć ich szukać możemy już w czerwcu. Przy sprzyjających warunkach pogodowych, uda nam się odnaleźć pierwsze okazy, a przy okazji zaczerpniemy w lesie świeżego powietrza, co bez wątpienia wyjdzie nam na zdrowie.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij