Sklep

Mała plantacja grzybów w doniczce to wspaniałe rozwiązanie dla osób, które nie lubią wstawać skoro świt i chodzić po lesie, ponieważ jeśli zapewnimy zarodnikom odpowiednie warunki, doczekamy się nie tylko gatunków typowo hodowlanych, lecz także wielu odmian leśnych.

Pieczarki – w domu i w ogrodzie

Grzybami, bez wątpienia, najczęściej wykorzystywanymi w kuchni są pieczarki. Wielu nie wyobraża sobie bez nich pizzy, lecz również świetnie sprawdzają się w roli sosu czy jako faszerowana przystawka. Ciekawie smakują też smażone, na głębokim tłuszczu, w cieście naleśnikowym. Zarodniki pieczarek możemy posadzić w ogrodzie, lecz jeśli zależy nam, aby mieć cały rok świeże, powinniśmy hodować je w domowych warunkach. Nie wymagają wysokich temperatur, komfortowo będą czuć się nawet w dwunastu stopniach i z dostępem do słońca. Ważne, aby znajdowały się w wilgotnym pomieszczeniu, nie zapominajmy też o  przygotowaniu podłoża – może być to słoma z nawozem końskim. Taką plantację najlepiej jest prowadzić w kartonie – pierwszymi zbiorami będziemy cieszyć się po miesiącu. Jak wcześniej wspominaliśmy, wyrosną nam one również na dworze, jednak tutaj są pewne ograniczenia, ponieważ uprawa trwać będzie jedynie od połowy kwietnia do końca lipca. Wtedy dobrze jest wybrać zacienione miejsce.

Dalekowschodnie shiitake

Coraz większą popularnością w naszych kuchniach cieszą się grzyby shiitake, znane też jako twardnik japoński. Nic dziwnego, ponieważ przypisuje się im szereg pozytywnych właściwości zdrowotnych: mają one między innymi obniżać poziom złego cholesterolu, wzmacniać odporność, a także zapobiegać powstawaniu nowotworów. Świetnie nadają się jako dodatek do sałatek, dań z ryżu czy makaronów. Doceniają je szczególnie wegetarianie za ich nietypowy smak, dzięki któremu wykorzystywane są jako zamiennik mięsa. Wcale nie musimy ich kupować w sklepach, gdzie często osiągają ceny mało atrakcyjne dla naszego portfela. Domową hodowlę najlepiej jest prowadzić w akwarium, które pomoże nam w dbaniu o wysoką wilgotność. Bardzo ważne jest zapewnienie grzybom dostępu do światła naturalnego. Na podłoże powinno się składać drewno z drzew liściastych. Istotne jest, aby leżakowało ono minimum miesiąc, po tym czasie możemy wykonać w nim otwory na grzybnię.

Borowiki w doniczce

W warunkach domowych jesteśmy w stanie także wyhodować niektóre grzyby leśne, jak borowik, które fantastycznie sprawdzają się w roli sosu do mięsa czy jako dodatek do wielu różnych potraw. Jednak, żeby zacząć uprawę w mieszkaniu, potrzebne będą nam dwa dojrzałe już okazy, a dokładniej ich kapelusze, które zmielone trzeba wymieszać z niewielką ilością wody i drożdży. Mieszankę powinniśmy odłożyć w ciemne miejsce na dwa tygodnie. Ważne, aby znajdowała się ona w dużym pojemniku, który po tym czasie pozwoli nam dolać jeszcze 10 litrów płynu i wymieszać wszystko. Żeby grzyby pojawiły się, musimy wylać specyfik na podłoże- w donicy lub w ogrodzie.

Uprawa grzybów nie należy do najtrudniejszych, dlatego poradzą sobie z nią również osoby, które nie mają dużych umiejętności ogrodniczych. Bez wątpienia zaoszczędzimy w ten sposób wiele pieniędzy, a dodatkowo hodowla przyniesie nam dużą satysfakcję.

Sprawdź:
Grzybnia borowika
Grzybnia shiitake
Grzybnia pieczarki białej

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij