Sklep

Koźlarz czerwony (znany też jako krawiec) jest popularnym i smacznym grzybem z lasów liściastych. To gatunek należący do powszechnie występującej rodziny borowikowatych. Koźlarz jest bezpiecznym grzybem, gdyż trudno go pomylić z innym gatunkiem grzyba niejadalnego. Natomiast co warto wcześniej o nim wiedzieć? Ten artykuł ci podpowie!

Jak wygląda koźlarz czerwony?

Na początek warto wiedzieć, że poszczególne gatunki koźlarza różnią się drobnymi szczegółami, jednakże zawsze można go poznać po charakterystycznym czerwonym kapeluszu. Może on dorastać nawet do 25 cm średnicy. Natomiast rurki krawca osiągają długość od 7 do 25 mm oraz posiadają biały kolor z odcieniami żółtego, oliwkowego i brązowego. Aczkolwiek z wiekiem kolor kapelusza grzyba blaknie i staje się mniej intensywny, a rurki zaczynają szarzeć. U młodych osobników koźlarza kapelusz ma kształt kulisty, który wraz z czasem staje się coraz bardziej wypukły. Trzon grzyba ma wysokość od 5 do 18 cm i grubość do 5 cm. Warto też wiedzieć, że krawiec pokryty jest białymi łuskami. Ma aksamitną, zamszową i matową powierzchnię, która posiada lekko podwiniętą skórę wystającą poza rurki. Podczas poszukiwań koźlarza czerwonego należy być ostrożnym, ponieważ łatwo go pomylić z koźlarzem pomarańczowożołtym, który jest jednak nieco jaśniejszy, a jego trzon posiada czarne łuski. Ponadto znajdziemy go pod brzozą, a nie pod osika czy topolą jak w przypadku krawca. 

Kiedy i gdzie szukać koźlarza?

Koźlarze rosną głównie pod osikami i raczej tylko tam je znajdziemy. Z tego powodu często ich zwyczajową nazwą są również osaki grzyby. Jednakże istotne jest to, że wyrastają nie tylko w lasach, ale także na ich obrzeżach czy przy pojedynczych drzewach (nie tylko przy osice, ale również przy topoli). Co ciekawe, w niektórych regionach Europy są bardzo pospolite, natomiast w innych prawie w ogóle nie są spotykane. Na poszukiwania krawca grzyba możemy wyruszać już od czerwca aż do końca października. 

Grzybnia koźlarza

Warto wiedzieć, że uprawę koźlarza można prowadzić samodzielnie we własnym ogródku. Jego grzybnię można umieszczać w glebie od połowy marca do nawet końca listopada. Jeśli w naszym ogrodzie lub na działce występuje osika, posiadamy wręcz doskonałe warunki do hodowli tego grzyba. Jednakże dobrze sprawdzą się także inne drzewa liściaste. Najlepiej, gdy są one stosunkowo młode i mają nie więcej niż 10 lat. W sprzyjających warunkach pierwsze grzyby możemy zobaczyć po dwóch latach od aplikacji grzybni. Samodzielna uprawa koźlarza jest naprawdę korzystna. Krawiec posiada wiele cennych właściwości spożywczych. Ponadto świetnie sprawdza się do dań typu zapiekanki oraz w kuchni azjatyckiej. Jest też stosunkowo łatwy w przygotowaniu. Można go zarówno marynować jak i dusić, smażyć czy suszyć. Szczególnie ceniony jest za bogactwo w witaminę B2 i D3.

Warto wiedzieć, że koźlarz czerwony jest smacznym grzybem, który ma naprawdę szerokie zastosowanie w kuchni. Co więcej, charakteryzuje się wyjątkową dużą zawartością węglowodanów czy białka i błonnika. Warto więc szukać go podczas jesiennego grzybobrania lub zacząć jego własną uprawę.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij