Sklep

Zaczynasz dopiero swoją przygodę z grzybobraniem? Dzisiaj artykuł przygotowany specjalnie z myślą o Tobie! Skupimy się na tym, czym kierować się przy zbieraniu grzybów i jak poznać jadalne gatunki.

Przygotuj się na grzybobranie

Zanim wybierzesz się na grzybobranie warto jest odpowiednio się do niego przygotować. Oczywiście, ważną rolę pełni tutaj dobry ubiór czy inne akcesoria, jedna nie na tym się dzisiaj skupimy. Kluczową rolę odgrywa wiedza. Jeśli jesteśmy początkującymi grzybiarzami, koniecznie powinniśmy zapoznać się z książkami o grzybach. Istnieją też aplikacje, z których możemy się uczyć. Jednocześnie, warto jest też podkreślić, że na pierwsze grzybobrania koniecznie powinniśmy iść z kimś bardziej doświadczonym, ponieważ nie jestesmy w stanie wszystkiego nauczyć się samodzielnie. Obowiązkowo trzeba nabrać praktyki, a to najlepiej jest robić pod nadzorem kogoś, kto już pewne rzeczy wie. Należy podkreślić, że nie wolno zbierać gatunków, co do których nie mamy stu procent pewności!

O czym powinien pamiętać początkujący grzybiarz?

Mamy oczywiście przygotowanych kilka rad dla początkującego grzybiarza. Zacznijmy od tego, gdzie zbierać – ze względu na rodzaj lasu będą w nim rosnąć inne gatunki, warto jest się  tym zapoznać, zanim wybierzemy się na grzybobranie. Nie należy zrywać okazów, które rosną np. w rowach czy okolicach ruchliwych dróg, ponieważ “zbierają” one zanieczyszczenia, które potem dostarczamy do naszego organizmu zjadając grzyby. Warto również pamiętać o wstępnej selekcji. Początkujący nie powinni zbierać tak zwanych grzybów blaszkowatych – co prawda istnieje kilka jadalnych rodzajów, które posiadają blaszki, jednocześnie bardzo trudno jest je odróżnić od tych trujących. Nie powinniśmy kierować się smakiem, ponieważ wiele osób twierdzi, że okazy, których nie należy zjadać dają gorzki posmak – jest to błąd, niektóre muchomory są słodkawe. Pamiętajmy też, żeby nie wkładać świeżych grzybów do foliówek czy wiader, ponieważ mogą one powodować szybkie psucie się okazów – znacznie lepszą opcją będzie klasyczny koszyk.

Najpopularniejsze gatunki grzybów

Omówmy kilka najpopularniejszych gatunków grzybów! Jednych z najbardziej charakterystycznych jest borowik szlachetny, który posiada brązowy kapelusz i gruby, jasny trzon – naprawdę łatwo jest go rozpoznać. Doceniany jest on za liczne zastosowania w kuchni: świetnie sprawdza się do sosów, mięs, lecz również marynowany jako przekąska. Kolejnym znanym gatunkiem jest gąska z jasnożółtym lub zielonkawym kapeluszem. Bardzo charakterystyczną jest również pieprznik jadalny, potocznie nazywany kurką z wywiniętym do góry kapeluszem – ją akurat bardzo trudno jest pomylić z innymi! Warto wspomnieć o  maślaku z ciemnobrązowym kapeluszem, który jest lekko klejący się i błyszczący. 

Warto jest iść na grzybobranie już mając pewną wiedzę na temat tego, co zbierać! Nie powinniśmy również wstydzić się prosić o pomoc bardziej doświadczonych grzybiarz

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij