Sklep

Wielu miłośników grzybów nie zdaje sobie sprawy z tego, że hodowla grzybów w ogrodzie czy uprawa grzybów na działce jest możliwa! Wyobraź to sobie – zawsze świeże i na wyciągnięcie ręki! Pokażemy Ci, jak hodować grzyby i sprawić, żeby rosły jak najlepiej! 

Odpowiednia ziemia dla grzybów 

Jeśli choć raz zbierałeś grzyby w lesie, to wiesz, że ziemia w miejscach ich rośnięcia jest bardzo specyficzna i z pewnością bardzo trudno ją odwzorować. Gleba gajów jest przepuszczalna, lekka, wilgotna i bardzo bogata w substancje odżywcze, które pochodzą z rozkładu liści i jest to naturalny nawóz dla grzybów. Jak możesz się domyślić, bez spełnienia tych warunków, Twoje rośliny mogą nigdy nie wyrosnąć. Możesz zacząć od zaprzestania usuwania liści z wybranego terenu! Drzewa, które rosną w Twoim ogrodzie czy na działce również są bardzo ważne, ponieważ odpowiednie gatunki grzybów rosną w pobliżu tylko wybranych drzew. Borowika najczęściej znajdziesz w pobliżu sosen, dębów i buków, a maślaka pod sosnami i modrzewiami. Najlepiej będzie, jeśli dostosujesz gatunki grzybów do drewna, jakie rośnie w pobliżu Twojego domu. Hodowla grzybów na działce również jest możliwa i sprawia wrażenie łatwiejszej, ponieważ to właśnie tam masz większe możliwości. 

Zrób to!

Wiesz już jakie grzybnie posadzić? Nie pozostało Ci nic innego, jak bliżej zapoznać się z tym procesem. Wykop wokół pnia drzewa kilka otworów (liczba otworów zależna jest od ilości opakowań z grzybnią) o średnicy 30-40 centymetrów, a głębokości około 15 centymetrów. Zagłębienia wykop do 5 metrów od pnia wybranego drzewa. Otwory do połowy wypełnij przygotowanym podłożem. Kolejnym etapem będzie umieszczenie grzybni w proporcji ⅓ opakowania na każdą dziurę. Następnie zasyp otwory podłożem tak, aby zrównać ziemię i mocno ubij. Pamiętaj o intensywnym podlaniu – 1 wiadro wody na każdy dołek! Kolejnym etapem będzie przykrycie dziur ściółką leśną – liśćmi, igłami, mchem, gałązkami. Aby pomóc swojej grzybni, możesz użyć roztworu z wody i cukru (10 litrów wody na 10 gramów cukru). Pamiętaj, że w okresie owocowania, ziemia musi być cały czas mokra, więc w razie suszy, podlewaj glebę! 

Możesz mieć je wszystkie! 

Borowiki szlachetne, nazywane również Prawdziwkami możesz umieszczać w ziemi od połowy marca do końca listopada, a najlepszymi drzewami, pod którymi będą rosły piękne i duże, są sosny, świerki, dęby i buki. Najlepiej, aby drzewa były dość młode i miały do 10 lat. Ziemia powinna być zmieszana z odkwaszonym torfem, możesz zastosować również ziemię z lasu. Bardzo podobnie jest z Kurką, dodatkowo możesz ją umieścić w pobliżu grabu. Grzyby te lubią podłoże piaszczyste i porośnięte mchem. Grzybnię Maślaka należy sadzić w okresie od połowy marca do końca listopada, w pobliżu drzew iglastych – sosny, świerku, modrzewia. Maślaki zbieramy od maja do późnego listopada. Jest to jeden z większych grzybów, ponieważ może osiągnąć wielkość nawet 12 centymetrów. Podgrzybek brunatny w polskich lasach występuje najliczniej jesienią, ale można je również spotkać latem, a w  Twoim ogrodzie grzybnia powinna znaleźć się od połowy kwietnia do końca listopada, najlepiej przy świerku i sośnie. Na koniec wisienka na torcie, a raczej trufla na Twojej działce! Grzybnię trufli czarnej należy aplikować w ziemi od połowy marca do listopada. W pobliżu powinny rosnąć młode (6-10 lat) drzewa liściaste, np., leszczyna, dąb, buk czy grab. Trufla uwielbia przepuszczalne gleby, które mają niskie zakwaszenie (7,9 pH) i są dobrze napowietrzone. 

Uprawa grzybów może być ciekawym zajęciem, zwłaszcza gdy zobaczysz pierwsze efekty swojej pracy! Nie czekaj i już dziś zamów swoje pierwsze grzybnie grzybów leśnych i ciesz się domowymi grzybami w swojej kuchni! 

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij