Sezon na grzyby trwa cały rok i w zależności, jakie gatunki udało nam się zebrać, możemy z nich zrobić smakowite dania. Kiedy jednak grzybów jest naprawdę dużo, to warto jest przetworzyć, w taki sposób, aby można było je jeść w każdej chwili. Jedną z takich opcji jest suszenie grzybów, zamrażanie ich lub tworzenie różnych przetworów. Jakie przetwory z grzybów są najsmaczniejsze?
Grzyby marynowane
Marynowane grzyby są bardzo popularnym przetworem, który dominował w domowych spiżarniach za czasów naszych babć i dziadków. Co jest potrzebne, aby zamarynować grzyby w domu?
Składniki
dwa kilogramy małych grzybów (borowiki, podgrzybki, maślaki), 750 ml wody, ¾ szklanki octu 10%, trzy płaskie łyżki cukru, 140 gramów marchewki, cztery liście laurowe, osiem kuleczek ziela angielskiego, osiem kuleczek czarnego pieprzu, jedna łyżka gorczycy i trzy łyżki soli, która będzie potrzebna do obgotowania grzybów. Przygotuj osiem słoików o pojemności 300 ml każdy.
Przepis
Do garnka wlej wodę, wsyp cukier, dodaj dwa liście laurowe, ziele angielskie, pieprz czarny i gorczycę. Gotuj kilka minut, zmniejsz ogień i wlej ocet. Gotuj jeszcze minutę. Sprawdź świeżość i jakość grzybów. Opłucz je. Umieść grzyby w garnku i gotuj przez około 6 minut w osolonej wodzie. Odcedź grzyby. Przygotuj słoiki (powinny być wyparzone). Umytą i obraną ze skóry marchewkę pokrój w plastry i włóż po kilka sztuk do każdego ze słoików. Do słoików włóż również grzyby (na około ¾ pojemności), zalej gorącą zalewą (powinna przykryć wszystkie grzyby). Od razu zakręć mocno słoiki i na godzinę odwróć je do góry dnem. Jeśli wszystkie składniki umieszczone w garnku są jeszcze bardzo gorące, to nie wymagają dodatkowej pasteryzacji, ale jeśli nie masz takiej pewności, to możesz je gotować w garnku z wodą przez około 20 minut.
Grzyby w pomidorach
Kolejną świetną propozycją są grzyby w pomidorach, które są bardzo łatwe w przyrządzeniu. Co będzie Ci potrzebne?
Składniki
700 gramów ugotowanych z solą grzybów (kozaki, prawdziwki, podgrzybki, maślaki, pieczarki), 500 gramów cebuli, 80 ml octu, 60 ml gorącej wody, 7 ziaren pieprzu, 7 ziaren ziela angielskiego, 2 liście laurowe, 7 łyżek koncentratu pomidorowego, 7 łyżek cukru, 2 łyżki słodkiej mielonej papryki, ½ łyżeczki soli, 3 łyżki oleju.
Przepis
Obierz cebulę, drobno ją posiekaj i podsmaż na oleju. Dodaj cukier, ocet, wodę i koncentrat pomidorowy. Dodaj przyprawy i duś całość około 3 minuty. Dodaj obgotowane grzyby i duś przez kolejne 10 minut. Gorące danie włóż do wyparzonych i suchych słoików, od razu zakręć i odwróć do góry dnem. Poczekaj, aż ostygną i gotowe!
Kanie w panierce w zalewie octowej
Kanie określane są jako jedne z najsmaczniejszych grzybów, więc warto zamknąć ich smak w słoikach. Jak przygotować kanie w panierce w zalewie octowej?
Składniki
10 kapeluszy kani, 4 jajka, bułka tarta, masło, sól, pieprz, 250 ml octu, 1250 ml wody, 10 ziaren ziela angielskiego, 6 liści laurowych, łyżeczka ziaren gorczycy białej, półtora łyżki soli, 6 łyżek cukru, łyżeczka ziaren pieprzu ziarnistego kolorowego, cebula.
Przepis
Oczyszczone, pokrojone na ćwiartki, panierowane w jajku i bułce kanie usmaż do rumianego koloru. Cebulę obierz, pokrój w plastry i podsmaż na patelni. Do garnka wlej ocet, wodę, włóż ziele angielskie, liście laurowe, gorczycę, sól, cukier, gotuj przez 15 minut. Usmażone grzyby włóż do przygotowanych wcześniej słoików i wlej zalewę, tak aby wszystkie grzyby były przykryte. Mocno zakręć słoiki, odwróć je do góry dnem i poczekaj do wystygnięcia. Smacznego!
Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, co zrobić z nadmiarowymi grzybami. Wykonanie przetworów nie jest trudne, a dobrze doprawione i przechowywane, potrafią zachować świeżość przez długie miesiące. Zapomnij o kilogramach mrożonych grzybów, które tylko zabierają Ci miejsce w zamrażarce i postaw na przetwory w słoikach!