Sklep

Sezon na zbieranie grzybów rozpoczął się w pełni. Wiele osób korzysta z jesiennej aury i udaje się na poranne grzybobranie. Najpierw jednak powinniśmy upewnić się, że nasza wyprawa będzie bezpieczna, sprawdzając naszą wiedzę na temat grzybów. Czy wiemy, jak odróżnić te jadalne od niejadalnych? Albo dlaczego grzyb robi się niebieski? Poznajmy odpowiedź!

Dlaczego grzyby przybierają niebieską barwę? 

Niebieska barwa kojarzy nam się z czymś nienaturalnym. Widząc grzyba o takim kolorze, instynktownie nabieramy podejrzeń. Dlatego warto jednak wiedzieć, skąd bierze się ten odcień. Należy zaznaczyć, że niebieskie stać się mogą zarówno grzyby jadalne, jak i niejadalne. W przypadku grzybów jadalnych powodem, dla którego zabarwiają się na niebiesko, jest wpływ powietrza. Dzieje się tak na skutek reakcji chemicznej z tlenem. Trujące okazy zaś mogą zyskać niebieski kolor dopiero po przekrojeniu. Jeśli zauważymy taki efekt po przekrojeniu któregoś z naszych grzybów, koniecznie go wyrzućmy. 

Co ciekawe, istnieje gatunek, który naturalnie ma niebieski kolor, a do tego jest jadalny – to tzw. piaskowiec modrzasty. Ten niebieski grzyb należy do gatunków zagrożonych i nie występuje powszechnie w Polsce. Posiada jednak wiele właściwości zdrowotnych i dobry smak. Dzięki swojemu odcieniu jest bardzo charakterystyczny i ciężko więc pomylić go z innym grzybem. 

Przykład trujących gatunków

Zanim wybierzemy się na grzybobranie, warto dobrze się przygotować. Należy sprawdzić, jak wyglądają najbardziej powszechne trujące okazy. W Polsce jest ich całkiem sporo. To niezwykle istotne, ponieważ spożycie niejadalnych grzybów może przynieść tragiczne skutki. Większość z nich wywołuje nieprzyjemne dolegliwości, takie jak bóle brzucha, wymioty, biegunka, zaburzenia oddychania czy uszkodzenie nerek i wątroby. Niektóre zaś prowadzą do śmierci. Aby tego uniknąć, należy znać grzyby trujące.

  • Borowik szatański – nazywany powszechnie diablikiem. Posiada szary kapelusz i ciemnoczerwony spód. To właśnie on po przekrojeniu zyskuje niebieską barwę. Jest bardzo niebezpieczny. Spożycie dużej ilości może zakończyć się śmiercią. 
  • Muchomor sromotnikowy – jest o tyle groźny, że łatwo go pomylić z pieczarką, gąską zieloną i gołąbkiem zielonawym. Skutki jego spożycia występują dopiero po długim czasie, minimum po 8 godzinach. 
  • Muchomor czerwony – prawdopodobnie najbardziej znany i charakterystyczny trujący gatunek. Objawy po jego zjedzeniu, takie jak utrata świadomości czy drgania mięśni, mogą nastąpić już po 20 minutach.
  • Pieczarka płaska – zbierając pieczarki, należy szczególnie uważać, by nie trafić na trujący okaz, taki jak pieczarka płaska. Może spowodować nudności, bóle brzucha i osłabienie już 20 minut po spożyciu. 
  • Krowiak podwinięty – jest bardzo powszechny w wielu lasach. Posiada spory, charakterystyczny brązowy kapelusz. Można go rozpoznać po kwaśnym zapachu. 
  • Strzępiak ceglasty – równie pospolity co krowiak podwinięty. Jest w stanie wywołać znaczne zaburzenia wzroku. 

Zbierając grzyby, pamiętajmy, by kierować się sprawdzonymi, rzetelnymi informacjami. Nie dajmy się zwieść przeczuciu, które może być złudne, a ponadto nie sugerujmy się niesprawdzonymi powiedzeniami na temat grzybów. Wiele z nich okazuje się błędne, jak na przykład to, że wszystkie trujące grzyby mają nieprzyjemny zapach. Posiłkujmy się wyłącznie faktami – mity na temat grzybów najlepiej odsuńmy na bok. 

Zbieranie grzybów może być ciekawą i satysfakcjonującą aktywnością, jeśli postępujemy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Warto zainteresować się różnymi kwestiami dotyczącymi grzybobrania. Dlaczego grzyb robi się niebieski, z jakiego powodu sinieje… Posiadanie odpowiedzi na podobne pytania uczyni naszą wyprawę niegroźną i przyjemną.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij