Koźlarz to jeden z grzybów najchętniej zbieranych przez Polaków. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego ile jego odmian występuje. Dzisiaj pochylimy się bliżej nad tym niewątpliwie ciekawym gatunkiem: zastanowimy się gdzie go szukać oraz jak wyhodować poszczególne rodzaje w domowych warunkach.
Koźlarz babka – gdzie go szukać?
Koźlarz babka to jedna z najpopularniejszych odmian tego gatunku, która dodatkowo jest bardzo często spotykana podczas grzybobrania. Występuje ona nie tylko w lasach, lecz praktycznie wszędzie, gdzie znajdziemy trochę zieleni: również w parkach czy nawet czasami na łąkach. Miejscem jednak najbardziej sprzyjającym jej pojawianiu się są tereny porośnięte brzozami. Świetnie smakują kapelusze wskazanych grzybów marynowane w occie, lecz także przyrządzony z nich sos. Trzon z reguły jest odrzucany. Warto jednak podkreślić, że koźlarz babka może pojawić się w naszych ogrodach! Zazwyczaj sadzi się je w okolicach marca, najlepiej w okolicach, gdzie znajduje się wiele wcześniej wspomnianych drzew. Warto również zadbać o wysokiej jakości glebę – możemy nawet przywieźć ją z lasu.
Uprawa koźlarza pomarańczowożółtego
Inną odmianą koźlarza jest ten z pomarańczowo żółtym kapeluszem. Podobnie jak w przypadku wcześniej wspomnianego rodzaju bardzo lubią one okolice porośnięte brzozami i to tam głównie możemy je odnaleźć. Co ważne, posiadają twardą konsystencję co oddziałuje chociażby na fakt, że bardzo rzadko możemy znaleźć robaczywe okazy. Ich grzybnię należy sadzić również w okolicach marca i koniecznie należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji – tutaj pomocne będzie między innymi regularne nawilżanie ziemi, gdzie koźlarze mają się pojawić, a także dobry wpływ będzie miało dostarczenie im roztworu z cukru.
Prawdziwy król w Twojej kuchni
Odmianą koźlarza, którą najbardziej docenia się w kuchni jest koźlarz czarnobrązowy. Jego zapaleni zwolennicy zazwyczaj wychodzą na poszukiwania już wczesną jesienią. Świetnie sprawdza się w roli dodatku stosowanego zarówno w trakcie przyrządzanie mięs, sosów czy też w roli przetworów. Smakiem oraz aromatem nasuwa na myśl borowika, nic więc dziwnego, że wielu z nas decyduje się na jego przydomową hodowlę. Aplikujemy go najlepiej w okolicy, gdzie rośnie wiele drzew liściastych, dobrze aby było to młode okazy. Dodatkowo po przygotowaniu dołków, w których umieścimy grzybnię ważne jest dokładne nawodnienie każdego z nich.
Koźlarz czerwony: wyhoduj go sam!
Koźlarz czerwony również należy do gatunków jadalnych, chociaż na przysłowiowy pierwszy rzut oka kolor kapelusza może nas zmylić. Docenia się go zarówno za walory smakowe jak i właściwości odżywcze, ponieważ stanowią cenne źródło węglowodanów oraz białka. Decydując sie na hodowlę pamiętajmy, że lubią one towarzystwo osiki i topoli, dlatego grzybnię dobrze jest aplikować właśnie w okolicach wspomnianych drzew liściastych