Sklep

Koźlarz to jeden z grzybów najchętniej zbieranych przez Polaków. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego ile jego odmian występuje. Dzisiaj pochylimy się bliżej nad tym niewątpliwie ciekawym gatunkiem: zastanowimy się gdzie go szukać oraz jak wyhodować poszczególne rodzaje w domowych warunkach.

Koźlarz babka – gdzie go szukać?

Koźlarz babka to jedna z najpopularniejszych odmian tego gatunku, która dodatkowo jest bardzo często spotykana podczas grzybobrania. Występuje ona nie tylko w lasach, lecz praktycznie wszędzie, gdzie znajdziemy trochę zieleni: również w parkach czy nawet czasami na łąkach. Miejscem jednak najbardziej sprzyjającym jej pojawianiu się są tereny porośnięte brzozami. Świetnie smakują kapelusze wskazanych grzybów marynowane w occie, lecz także przyrządzony z nich sos. Trzon z reguły jest odrzucany. Warto jednak podkreślić, że koźlarz babka może pojawić się w naszych ogrodach! Zazwyczaj sadzi się je w okolicach marca, najlepiej w okolicach, gdzie znajduje się wiele wcześniej wspomnianych drzew. Warto również zadbać o wysokiej jakości glebę – możemy nawet przywieźć ją z lasu.

Uprawa koźlarza pomarańczowożółtego

Inną odmianą koźlarza jest ten z pomarańczowo żółtym kapeluszem. Podobnie jak w przypadku wcześniej wspomnianego rodzaju bardzo lubią one okolice porośnięte brzozami i to tam głównie możemy je odnaleźć. Co ważne, posiadają twardą konsystencję co oddziałuje chociażby na fakt, że bardzo rzadko możemy znaleźć robaczywe okazy. Ich grzybnię należy sadzić również w okolicach marca i koniecznie należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji – tutaj pomocne będzie między innymi regularne nawilżanie ziemi, gdzie  koźlarze mają się pojawić, a także dobry wpływ będzie miało dostarczenie im roztworu z cukru.

Prawdziwy król w Twojej kuchni

Odmianą koźlarza, którą najbardziej docenia się w kuchni jest koźlarz czarnobrązowy. Jego zapaleni zwolennicy zazwyczaj wychodzą na poszukiwania już wczesną jesienią. Świetnie sprawdza się w roli dodatku stosowanego zarówno w trakcie przyrządzanie mięs, sosów czy też w roli przetworów. Smakiem oraz aromatem nasuwa na myśl borowika, nic więc dziwnego, że wielu z nas decyduje się na jego przydomową hodowlę. Aplikujemy go najlepiej w okolicy, gdzie rośnie wiele drzew liściastych, dobrze aby było to młode okazy. Dodatkowo po przygotowaniu dołków, w których umieścimy grzybnię ważne jest dokładne nawodnienie każdego z nich.

Koźlarz czerwony: wyhoduj go sam!

Koźlarz czerwony również należy do gatunków jadalnych, chociaż na przysłowiowy pierwszy rzut oka kolor kapelusza może nas zmylić. Docenia się go zarówno za walory smakowe jak i właściwości odżywcze, ponieważ stanowią cenne źródło węglowodanów oraz białka. Decydując sie na hodowlę pamiętajmy, że lubią one towarzystwo osiki i topoli, dlatego grzybnię dobrze jest aplikować właśnie w okolicach wspomnianych drzew liściastych

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij