Sklep

Wielu z nas sezon grzybowy kojarzy się głównie z jesienią. Jednak wiosną również w lasach znajdziemy jadalne gatunki! Co zbierać w maju i kwietniu? Podpowiadamy, jakich okazów możemy się spodziewać w najbliższych miesiącach.

Dlaczego warto wybrać się wiosną na grzybobranie?

Grzybiarze dobrze wiedzą, że wiosna to świetny czas, aby wybrać się na leśne “łowy”. Grzybobranie wtedy niesie ze sobą szereg zalet. O tej porze, w lasach jest znacznie mniej osób, co oznacza, że możemy spokojnie cieszyć się naturą, a także oczywiście: znacznie więcej grzybów dla nas! Wiosną również, jest zdecydowanie mniej owadów niż latem czy jesienią, co również przełoży się na nasz ogólny komfort w czasie spacerów. Kiedy najlepiej zaplanować grzybobranie? Pierwsze okazy pojawiają się już w marcu, jednak znacznie więcej jadalnych odmian znajdziemy w kwietniu i maju. Dobrym pomysłem będzie wyjście do lasu po deszczu, kiedy jest największa szansa na obfite zbiory. Pamiętajmy jednak o odpowiednim przygotowaniu! Koniecznie ubierzmy porządne buty, najlepiej trekkingowe za kostkę i grubsze spodnie, najlepiej z wąskimi nogawkami, które wsuniemy w obuwie. Warto też postawić na nieprzemakalną kurtkę, a w plecaku mieć pelerynę przeciwdeszczową – wiosna lubi nas zaskoczyć pogodowo!

Wiosenne gatunki grzybów

Jakie grzyby znajdziemy wiosną w lasach? Wśród najpopularniejszych wskazuje się tutaj smardze. Mówi się o nich jako jednych z najbardziej szlachetnych grzybów, które pojawiają się w polskich lasach. Znajdziemy je w okolicach okolicach łąk czy różnego rodzaju wilgotnych, a wręcz podmokłych miejsc. Czy jednak można je zbierać? Niestety, są to gatunki pod ochroną, dlatego jeśli spotkamy je w czasie wizyty w lesie nie powinniśmy ich podnosić, ponieważ grozi im wyginięcie. Jednak, nie ma co się martwić, ponieważ wskazany gatunek często już właśnie w kwietniu pojawia się w naszych ogródkach – wtedy bez obaw możemy je zebrać. W Czechach lub Słowacji ten gatunek jest dość popularny i warto wybrać się na grzybobranie wtedy również możemy je zbierać. Wróćmy jednak do naszych rodzimych lasów. Kwiecień i maj to czas, kiedy pokazują się boczniaki, które ostatnio “wracają do łask”, a to za sprawą ich smaku, który przypomina mięso. Często wykorzystuje się je w wielu wegetariańskich daniach. Nie możemy nie wspomnieć też o prawdziwym królu naszych lasów, a mianowicie borowiku!

Piestrzenica a smardz

Warto wspomnieć, że jeśli znajdziemy w lasach grzyb, który swoim wyglądem przypomina smardz to nie powinniśmy również pod żadnym pozorem go zbierać! Prawdopodobnie będzie to piestrzenica, która również pojawia się na wiosnę. Jest to gatunek o dosyć ciekawej historii, ponieważ przez wiele lat uważany był za jadalny i bardzo smaczny. Jednak w ostatnim czasie wzrosła znacznie liczba zatruć nim. Wśród osób starszego pokolenia wciąż można usłyszeć o słynnych “babich uszach” (ludowa nazwa piestrzenicy), które zwłaszcza dużą popularnością cieszyły się na wsiach.

Wiosna to świetny czas, aby wybrać się do lasu w poszukiwaniu grzybów! Naszym zdaniem, taka wyprawa to również idealna okazja, aby spędzić trochę czasu na łonie natury!

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij