Sklep

Soplówka jeżowata to grzyb o bardzo charakterystycznym wyglądzie, występujący w polskich lasach. Cieszy się on dużą popularnością, dzięki temu, że posiada wspaniały smak,  a także pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Dowiedz się dzisiaj więcej o tym wyjątkowy gatunku!

Soplówka jeżowata – występowanie

Soplówka jeżowata to gatunek o bardzo charakterystycznym wyglądzie. Jego owocnik posiada okrągły kształt i w całości pokryty jest kolcami, które u młodych osobników przybierają biały kolor, a z czasem robią się bardziej żółte. Miąższ z kolei jest zwarty, lekko włóknisty i wydziela naprawdę przyjemny zapach! Gdzie je znajdziemy? Soplówki lubią przede wszystkim lasy liściaste, zwłaszcza te, gdzie rośnie duża ilość starych drzew. Jest to istotne, ponieważ wskazanych grzybów nie znajdziemy tak jak większości gatunków w ściółce, lecz rosną na starych, osłabionych lub nawet martwych pniach. Cały grzyb może mieć nawet do 25 centymetrów wysokości. Niestety, istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że w czasie spaceru ją spotkamy. Dany gatunek jest naprawdę rzadki, dlatego nawet jeśli spotka nas takie szczęście koniecznie nie należy jej zrywać.

Soplówka: czy można ją jeść?

Soplówka jeżowata należy do grzybów jadalnych. Jak już wspomnieliśmy, nie powinniśmy jej zrywać, ponieważ na mocy przepisów z 2014 roku, jest objęta ochroną. Jednak, w naszym sklepie możesz zaopatrzyć się w grzybnię soplówki, która została zaszczepiona na specjalnych, drewnianych kołkach. W ten sposób możesz z łatwością założyć własną hodowlę w domu. Aplikacja jest bardzo prosta. Wskazane kołki wystarczy umieścić w ściętym pniu drzewa liściastego, a konkretniej w specjalnych otworach, które potem owijamy folią. Całość należy trzymać w ciemnym i ciepłym miejscu i pozostaje czekać, aż pojawią się pierwsze soplówki, które zagoszczą na naszych talerzach. Grzyby wspaniale smakuje smażony z papryką lub ulubionymi warzywami, podawany z ryżem.

Właściwości soplówki

Soplówka jeżowata posiada właściwości zdrowotne, dlatego wykorzystywana jest w licznych suplementach diety. W pozytywny sposób przekłada się na odporność, stymulując produkcję białych krwinek, a także poprawia pracę układu krwionośnego i minimalizuje ryzyko różnego rodzaju chorób serca. Warto też wspomnieć o kwestiach związanych z psychiką oraz układem nerwowym. Poprawia koncentrację i zapamiętywanie. Dodatkowo zmniejsza też ryzyko wystąpienia Alzheimera czy Parkinsona. Warto dodać, że soplówka może mieć pozytywny wpływ chociażby przy leczeniu depresji, kłopotów z zasypianiem oraz zaburzeń lękowych.

Soplówka jeżowata to grzyb, który koniecznie powinien regularnie pojawić się w naszych  kuchniach. Dlatego właśnie, jesteśmy przekonani, że warto jest założyć naszą własną, domową hodowlę!

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij