Sklep

Wciąż niewielu zdaje sobie sobie sprawę, że wiele gatunków grzybów jadalnych można wyhodować w domu. Dzisiaj więcej o uprawie z wykorzystaniem kołków. Jak to zrobić? Jakie i się tu sprawdzą? Wszystko to w naszym artykule.

Hodowla grzybów z kołków

Co oznacza hodowla grzybów z kołków i co nam do tego potrzeba? Zacznijmy od tego, że konieczny będzie klocek z drewna – to, z jakiego drzewa zależne jest od gatunku, który planujemy hodować. Zasadniczo, zakłada się, że drewno nie powinno być starsze niż 3 miesiące, jednak nie należy także używać zbyt świeżego materiału. W drewnie trzeba wydrążyć specjalnie otwory (ich wielkość zostanie podana już w wytycznych do hodowli konkretnego rodzaju), gdzie umieszcza się kołeczki, na których jest zaaplikowana grzybnia. Całość następnie trzeba w odpowiedni sposób zabezpieczyć: wykorzystać możemy tutaj wosk, parafinę, a nawet po prostu stretch. Dlaczego jest to dobre rozwiązanie? Przede wszystkim jest to opcja wygodna, która nie potrzebuje stosunkowo wiele miejsca: nie musimy mieć nawet ogródka czy wolnej przestrzeni na zewnątrz, ponieważ pieniek spokojnie możemy umieścić na przykład w piwnicy, co jest zdecydowanie bardziej komfortowe. 

 Domowa hodowla grzybów – zalety

Domowa hodowla grzybów bez wątpienia niesie ze sobą wiele zalet! Przede wszystkim jest ona po prostu bardzo wygodna i daje nam dużo satysfakcji. Jeśli uwielbiamy bogate grzybowe sosy czy inne dania – wszystko czego potrzebujemy mamy pod ręką. Nie musimy wychodzić z domu do lasu czy też do sklepu, aby cieszyć się wysokiej jakości okazami. Zaskakujące jest, że to także duża oszczędność pieniędzy! Grzyby w sklepach czy w skupach potrafią często osiągać wysokie ceny, zwłaszcza np. w okresie przedświątecznym. Sama możliwość przyglądania się temu, jak rosną i się rozwijają bez wątpienia jest bardzo interesująca. Wielkim plusem własnej hodowli pewność co do oprysków i użytych nawozów – takie grzyby są porównywalne do tych leśnych.

Grzyby z kołków – jakie gatunki?

Jakie grzyby możemy wyhodować z kołków? Boczniaki, zwłaszcza doceniane są przez wegetarian, którzy wykorzystują je jako zamiennik mięsa. Warto jest wspomnieć, że boczniaki występują w różnych wariantach. Z użyciem kołków wyhodujemy takie odmiany, boczniak ostrygowaty czy też boczniak mikołajkowy. Fanów kuchni chińskiej bez wątpienia ucieszy fakt, że w domowej hodowli pojawić mogą się też grzyby shiitake, czyli tak zwany twardnik japoński. Koniecznie musimy tutaj również wspomnieć taki gatunek, jak soplówka jeżowata, która posiada liczne walory smakowe, jednak nie należy jej zbierać, gdy spotkamy ją w naturalnych warunkach, ponieważ jest pod ochroną, dlatego znacznie lepszym pomysłem będzie hodowla w domowych warunkach.

Aplikacja grzybni z kołami to bardzo proste rozwiązanie!  Naszym zdaniem, każdy fan grzybów powinien spróbować domowej hodowli!

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij