Sklep

Zaraz obok pieczarek, boczniaki są najpopularniejszymi grzybami hodowlanymi. Są znane z tego, że nie tylko dobrze smakują, ale również mają najwięcej wartości odżywczych spośród wszystkich jadalnych gatunków.

Boczniak ostrygowaty – opis gatunku

Boczniak ostrygowaty (łac. pleurotus ostreatus) to jeden z najpopularniejszych gatunków z rodziny grzybów boczniakowatych. Jego nazwa wywodzi się od kształtu kapelusza, który przypomina muszlę ostrygi. W naturalnych warunkach można znaleźć boczniaka ostrygowatego na pniach drzew liściastych, które obumarły. Są to grzyby występujące najczęściej w całych gromadach. Występują zarówno w Europie, jak i w Azji i Ameryce. Zbierając boczniaki ostrygowate warto uważać, aby nie pomylić ich z łycznikiem późnym. Są do siebie podobne i rosną późną jesienią. 

Uprawa boczniaka ostrygowatego

Boczniaki można znaleźć w lesie, jednak jest to dość czasochłonne i często niemożliwe okazuje się znalezienie ich w takiej ilości, jaka potrzebna jest w kuchni. Na szczęście, jest to gatunek, który można z powodzeniem uprawiać w domowych warunkach. Hodowla boczniaka ostrygowatego w przydomowym ogrodzie, domu czy piwnicy, jest w stanie ze spokojem zapewnić wystarczającą ilość grzybów dla całej rodziny. Istnieją dwie podstawowe metody uprawy boczniaka ostrygowatego:

  1. Uprawa boczniaka na słomie – nadaje się do tego celu słoma jęczmienna, żytnia i pszenna. Nie powinna być jednak poddawana wcześniej nawożeniu. Przed zaszczepieniem grzybni należy nawodnić belę słomy. Po włożeniu grzybni, otwory muszą zostać zamknięte. Najczęściej całość pokrywa się jutowym workiem i folią. Boczniak ostrygowaty wydaje pierwsze owocniki po około 2 miesiącach. 
  2. Uprawa boczniaka na kołkach – w kołkach z drewna liściastego (buku, osiki czy brzozy) należy nawiercić otwory, a następnie umieścić w nich grzybnię. Pniaki muszą znaleźć się w jak najbardziej zacienionym miejscu, w otoczeniu innych roślin. Wyhodowane grzyby dają owocniki z reguły po 2 miesiącach (podobnie, jak przy hodowli na słomie). Jest to dobry sposób uprawy, gdyż takie boczniaki ostrygowate mają więcej witamin i składników odżywczych, niż te, które rozwijały się na belach słomy. 

Boczniak ostrygowaty w kuchni

Boczniaki można wykorzystać w kuchni na wiele różnych sposobów. Należy zawsze pamiętać o tym, że się ich nie myje! Tracą wówczas swoje właściwości. Zamiast tego, powinny zostać obrane nożykiem. Można wykorzystać je do przygotowania sosów, a także potraktować jako zamiennik pieczarek. Często też boczniaki stosuje się do przygotowywania bezmięsnych kotletów i pulpetów – doskonale sprawdzają się w tej funkcji. Regularne jedzenie boczniaków wspiera pracę mózgu, dostarcza organizmowi antyoksydantów, a znajdujące się w grzybach minerały chronią układ krwionośny przed różnymi chorobami. Tak duża ilość prozdrowotnych właściwości zdecydowanie przemawia za tym, że warto włączyć boczniaki ostrygowate do swojej diety.

Boczniaki ostrygowate to wartościowe grzyby, które warto wykorzystywać w swojej kuchni. Na szczęście ich hodowla jest dość prosta i dostępna praktycznie dla każdej osoby mającej zacienione miejsce w swoim domowym ogródku.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij