Sklep

Mało kto zdaje sobie sprawę ile istnieje odmian popularnego borowika. Warto wiedzieć, że nie wszystkie z nich są jadalne i dobrze jest umieć je od siebie odróżnić. Dzisiaj przyjrzymy się czterem najpopularniejszym rodzajom tego grzyba, które ponadto można wyhodować we własnym ogrodzie. Dzięki temu nasze rośliny zyskają składniki odżywcze i stają się piękniejsze, a my otrzymamy smaczne grzyby, którymi możemy urozmaicić nasze kulinarne dania.

Borowik szlachetny

Borowik szlachetny to jedna z najbardziej rozpoznawalnych odmian tego grzyba, nazywana również grzybem prawdziwym lub dębowym, a najczęściej spotykany jest w lasach mieszanych i iglastych, w których przeważają świerki. Największy wysyp tej odmiany występuje od września do listopada. Trzon borowika szlachetnego jest początkowo baryłkowaty, a później cylindryczny, a jeżeli chodzi o kapelusz to młode osobniki mają go w charakterystycznym białym kolorze, który z czasem brązowieje. Możliwe jest wyhodowanie tej odmiany w swoim ogrodzie, dzięki odpowiedniemu preparatowi zawierającego grzybnię borowika szlachetnego – wystarczy użyć jej zgodnie z instrukcją zawartą na opakowaniu, a po czasie będziemy mieli piękne okazy na swoim trawniku.

Borowik sosnowy

Borowik sosnowy zazwyczaj rośnie pod sosnami, jednak czasami można go znaleźć również przy świerkach czy bukach. Co ciekawe, najobficiej występuje na terenach górskich od maja do lipca oraz w porze jesiennej, a jest uznawany za okaz bardzo rzadko występujący w Polsce, jednak można również zakupić jego grzybnię do domowej hodowli. Trzon borowika sosnowego jest charakterystycznie bardzo gruby i twardy, pokryty żółtą siateczką, z kolei kapelusz o zamszowej, gładkiej powierzchni, najpierw jest biały, a później ciemno-żółty i kiedy jest wilgotno, staje się lepki. Dość łatwo odróżnić tę odmianę od pozostałych gatunków borowika.

Borowik usiatkowany

Borowik usiatkowany najczęściej występuje w lasach dębowych oraz bukowych i nigdy nie spotka się go w dużych grupach – raczej trzeba nastawić się na pojedyncze osobniki. Cechuje się dwoma okresami porostu: od maja do czerwca i od końca sierpnia do października. Ta odmiana borowika posiada charakterystyczny półkolisty kapelusz, który można określić jako poduchowo-spłaszczony, matowy i suchy w kolorze szaro-płowym, a później brązowo-cielistym, dlatego nie sposób pomylić tej odmiany z innymi borowikami. Jeżeli chciałbyś mieć borowika usiatkowanego w swoim ogrodzie, to wystarczy zastosować profesjonalny preparat zawierający jego grzybnię.

Borowik brzozowy

Największy wysyp borowika brzozowego następuje od lipca do września, zazwyczaj w lasach liściastych, jednak można go również wyhodować w swoim ogrodzie. Ich trzon jest biały i z bulwiasto-zgrubiałego staje się cylindryczny, z kolei kapelusz półkolisty, gładki i charakterystycznie rozpostarty w odcieniach bieli i beżu. Borowika brzozowego można pomylić z odmianą usiatkowaną, jednak ryzyko jest niewielkie. Jest smaczny, dlatego będzie idealnym urozmaiceniem tradycyjnych dań.

Jadalne odmiany borowika są niezwykle smakowite, dlatego cieszą się tak dużą popularnością jako dodatki do sosów, zup i sałatek. Jednak odmian trujących jest także sporo, dlatego warto nauczyć się odróżniać jedne od drugich. Jeżeli chcemy mieć pewność, że dany grzyb nadaje się do spożycia, warto założyć własną, przydomową hodowlę przy pomocy zarodników grzybni ze sprawdzonego źródła

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij