Sklep

Piękna, złota jesień – to czas, kiedy wszyscy masowo udają się na grzyby. W lasach można spotkać wiele grzybiarzy, a najlepsze okazy zostają szybko zebrane. Co jednak z zimą – czy wtedy wciąż możemy zbierać grzyby? Co się z nimi wtedy dzieje? Czy grzyby rosną zimą? Dowiedz się, czy możesz zaplanować wypad na zimowe grzybobranie. 

Do kiedy można zbierać grzyby? 

Grzybnia zimą rządzi się swoimi prawami, jednak sezon na grzyby wcale nie kończy się jesienią – nawet po pojawieniu się pierwszych przymrozków, w lesie wciąż możemy natknąć się na ciekawe okazy. Istnieją gatunki, dla których to właśnie koniec roku, listopad lub grudzień jest dopiero momentem wyrośnięcia. Te, które wyrosły się wcześniej, również możemy spotkać podczas tych chłodniejszych miesięcy w roku. Co ciekawe, zimą zetkniemy się ze znacznie mniejszą ilością grzybów trujących, które możemy pomylić z jadalnymi. Dzięki temu nasze grzybobranie będzie bezpieczniejsze. 

Co się dzieje z grzybami zimą? 

Po wystąpieniu przymrozków grzyby zamarzają, ale nawet krótka chwila odwilży może sprawić, że szybko się rozmrażają. To dzięki temu mogą dalej rosnąć. Wystarczy parę dni, w których temperatura będzie utrzymywała się powyżej zera, aby grzyby mogły dalej się rozwijać. Grzyby zimą pojawiają się najczęściej na drzewach liściastych, które są osłabione. 

Jakie grzyby zbierać zimą?

Grzyby zbierane zimą to często bardzo różnorodne okazy. Może być to między innymi:

  • Boczniak ostrygowaty – boczniaki bogate są w wiele składników odżywczych, więc idealnie sprawdzą się na zimowy okres, który często jest wyzwaniem dla naszego organizmu. 
  • Uszaki – nie charakteryzują się wyjątkowym smakiem, ale zbieraczy przyciąga ich specyficzna, chrząstkowata konsystencja. 
  • Wodnicha późna – stanowi idealny dodatek do potraw. 
  • Płomiennica zimowa – przyciąga wzrok nietypowym wyglądem, a do tego pysznie smakuje. 

Są to oczywiście grzyby jadalne rosnące zimą, które możemy wykorzystać w naszej kuchni. 

Dlaczego warto zbierać grzyby zimą? 

Grzybobranie zimą ma wiele zalet. Po pierwsze, odkryjemy nowe, ciekawe okazy. Zdobędziemy grzyby, które będą stanowić świetny dodatek do zimowych potraw. Zadbamy o naszą aktywność fizyczną. W lesie trafimy na zdecydowanie mniej osób, dzięki czemu zbieranie grzybów będzie przyjemniejsze i spokojniejsze.

Jeśli jesteśmy fanami grzybobrania, wcale nie musimy żegnać się z tym zajęciem wraz z nadejściem zimy! Ta pora roku również daje nam spore możliwości, jeśli chodzi o zbieranie grzybów. Mimo że temperatury nie rozpieszczają, warto wybrać się na wycieczkę do lasu, ponieważ znajdziemy tam interesujące gatunki grzybów, na które w sezonie pewnie nie zwrócilibyśmy uwagi. Nie można ukryć, że zimowe grzybobranie ma nam wiele do zaoferowania!

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij