Sklep

Grzybobranie niezmiennie cieszy się niezwykłą popularnością. Gdy tylko nastanie jesień, a pogoda sprzyja, wielu Polaków udaje się do lasu na poszukiwanie grzybów. Pamiętajmy, że nie tylko trujących okazów nie należy zbierać – grzyby chronione również powinny zostać poza naszym zasięgiem. Aby nie popełnić błędu, dowiedz się, jakie są gatunki grzybów pod ochroną w Polsce! 

Czym grozi zerwanie grzybów pod ochroną?

Gdybyśmy to my przez przypadek natrafili na grzyb chroniony w Polsce, miejmy na uwadze, że mandat za zerwanie takiego okazu wynosi około 500 zł. Niech to skutecznie odpędzi nas od pomysłu sięgnięcia po niego. 

Co ciekawe, to, jaki mandat dostaniemy, zależy od naszych działań – czy zebraliśmy grzyby umyślnie, czy też je zniszczyliśmy. Dla niektórych może być zaskakujący fakt, że istnieje również możliwość skierowania takiej sprawy do sądu. Wtedy kara może sięgać aż kilku tysięcy złotych. Kwestię zbierania grzybów pod ochroną pilnuje straż miejska lub leśna. Warto wiedzieć, że niektóre grzyby są objęte ochroną częściową, a ich zbieranie dozwolone jest jedynie w określony sposób, poprzez ręczne zbieranie owocników czy plech. 

Najważniejsze grzyby pod ochroną 

W polskich lasach natrafimy na kilkadziesiąt gatunków grzybów pod ochroną. Część z nich jest objęta ochroną ścisłą, a inne tylko częściową. Grzyby chronione w Polsce to między innymi:

  • Borowikowiec tęgoskórowy, 
  • Boczniak mikołajkowaty,
  • Borowik szatański,
  • Gwiazdosz angielski,
  • Berłóweczka rudawa,
  • Podgrzybek tęgoskórowy,
  • Gąska pomarańczowa,
  • Wodnicha kozia,
  • Kurzawka bagienna.

Jak chroni się gatunki grzybów pod ochroną? 

Monitorowaniem stanu grzybów pod ochroną zajmują się odpowiednie służby. Zabezpieczają one miejsca, w których rosną zagrożone grzyby. Wykonują zabiegi, które mają na celu dbanie o żywotność grzybów. Jeśli ich siedliska są zagrożone, przenosi się je w nowe miejsca, a do tego stara się rozwijać różnorodność biologiczną. Ponadto podejmuje się również próby zasilenia lub odtworzenia populacji. Dużą rolę odgrywa też edukacja społeczeństwa na temat tego, jakie grzyby są pod ochroną. 

Wybierając się na grzyby, miejmy na uwadze to, że las rządzi się swoimi prawami. Nie niszczmy ani nie zrywajmy okazów, które są chronione. Pamiętajmy, że zostały objęte ochroną z konkretnego powodu – aby gatunek nie wyginął. Przed wycieczką do lasu koniecznie zapoznajmy się z tym, jakie są grzyby w Polsce pod ochroną i pozwólmy im swobodnie rosnąć. 

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij