Sklep

Zbieranie grzybów dla części społeczeństwa jest sposobem na ucieczkę z wielkiego miasta. Grzybiarze odpoczywają, zbierając poszczególne gatunki i często chwaląc się nimi na różnych forach. Każdy z nich wie, jak sprawdzić, czy grzyb jest trujący – wystarczy spojrzeć na jego kapelusz. Co zrobić, jeśli jednak nie jesteśmy pewni jakiegoś grzyba? Czy można zanieść grzyby do sanepidu?

Kim jest grzyboznawca i klasyfikator grzybów?

Ze względu na dużą popularność zbierania grzybów wśród polskiego społeczeństwa konieczne było zainicjowanie utworzenia dwóch nowych zawodów, które będą wyspecjalizowane w rozpoznawaniu grzybów i określaniu ich jadalności. Kto ma takie kwalifikacje? 

  • Grzyboznawca – osoba która posiada uprawnienia do oceny grzybów świeżych i suszonych.
  • Klasyfikator grzybów – posiada uprawnienia do oceny wyłącznie grzybów świeżych. 

Takie osoby muszą koniecznie przejść kurs oraz zdać egzamin, aby uzyskać uprawnienia i wiedzę w rozpoznawaniu grzybów oraz i klasyfikowaniu na jadalne i trujące. Najczęściej zatrudniani są w Wojewódzkich Stacjach Sanitarno-Epidemiologicznych, rzadziej w mniejszych jednostkach, choć czasami zdarzają się placówki, które zatrudniają specjalistę od grzybów. 

Z czego jeszcze warto korzystać podczas zbierania grzybów? 

Co roku do lasów w poszukiwaniu grzybów idą tysiące ludzi, którzy często nie mają wiedzy dotyczącej tych zbiorów. Mitem jest, że musisz znać wszystkie jadalne i niejadalne gatunki na pamięć, ponieważ w obecnych czasach dostępne są pomoce, które sprawią, że Twoje poszukiwania będą bezpieczne. Co może Ci pomóc w rozpoznawaniu grzybów? 

  • Atlas grzybów – atlas kojarzy się z ogromną księgą, którą ciężko nawet podnieść. W tym przypadku jest kompletnie odwrotnie! Atlasy grzybów są często bardzo małe, aby na spokojnie zmieściły się w kieszeni. Możesz zabrać jeden z nich do lasu i gdy będziesz niepewny jakiegoś grzyba, spójrz w książeczkę, a z pewnością Ci pomoże. 
  • Aplikacje na telefon – w obecnych czasach mało jest osób, które nie mają telefonów z dostępem do Internetu. Warto przed wyruszeniem do lasu, pobrać jedną z wielu aplikacji, które pomogą Ci rozpoznać danego grzyba. Wystarczy zrobić zdjęcie okazu, który właśnie zebrałeś, a aplikacja wskaże Ci, czy jest to jadalny, czy trujący gatunek. 

Czy można zanieść grzyby do sanepidu?

Oczywiście zarówno atlasy grzybów, jak i aplikacje mobilne nie dają 100% pewności, że grzyby przez Ciebie jadalne są bezpieczne dla ludzi, dlatego warto zanieść zbiór do sanepidu. Mało osób łączy te dwie kwestie: sanepid-grzyby, ale staje się to coraz bardziej popularne. W placówce ekspert dokładnie sprawdzi każdego grzyba i określi jego jadalność. Wcześniej upewnij się, czy w Twoim mieście pracuje osoba się tym zajmująca, ponieważ nie w każdym miejscu można ją spotkać. 

W zbieraniu grzybów najważniejsze jest to, aby robić to bezpiecznie i zbierać tylko te gatunki, co do których jesteśmy pewni. Możesz zmniejszyć ryzyko, używając podręcznego atlasu lub aplikacji, które pozwolą Ci zweryfikować zebrane grzyby. Ostatecznie możesz zanieść swoje zbiory do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, gdzie ekspert dokładnie sprawdzi Twoje grzyby pod względem jadalności. Pamiętaj, że Twoje zdrowie jest najważniejsze! 

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij