Sklep

Własna hodowla w grzybów w ogrodzie lub nawet domu? Wszystko jest możliwe. Jest to szczególnie wygodne dla osób, które nie lubią chodzić po lesie w poszukiwaniu idealnych okazów. Co jednak zrobić, żeby grzybnia lepiej owocowała? Każdy gatunek posiada inne wymagania, z którymi przed rozpoczęciem uprawy musimy się zapoznać.

Czym jest grzybnia?

Grzybnia zasadniczo jest jednym z ważniejszych elementów budowy grzyba, który odpowiada za jego owocowanie. Gołym okiem jest ona niewidoczna, ze względu na fakt, że mieści się pod ziemią i tworzy ją sieć maleńkich komórek, o których częściej mówi się “strzępki”. W naszym sklepie znajdziecie szereg grzybni umożliwiających stworzenie przydomowej hodowli ulubionego gatunku! Jednocześnie warto jest wspomnieć, że plecha ma możliwość przenikać wnętrze szczątków organicznych jak chociażby martwe pnie drzew. Dzięki temu jest ona wykorzystywana w takich specyfikach jak FAST ROT Żywa grzybnia do rozkładu pni i korzeni. Możemy stosować go w celu wspomagania rozkładu gałęzi, kory, trocin oraz całych korzeni ściętych drzew oraz pniaków. Świetnie sprawdza się również do kompostowania odpadów zielonych, lecz jednocześnie nie szkodzi żywym roślinom. Dodatkowo w czasie całego procesu mogą pojawić się jadalne okazy boczniaków czy opieńków. Co jednak zrobić kiedy kupimy grzybnię i nie pojawiają się żadne grzyby? Pamiętajmy, że zanim je zaaplikujemy należy dokładnie zapoznać się z zaleceniami, ponieważ każdy gatunek ma inne wymagania związane z miejscem, porą wzrostu czy panującymi warunkami atmosferycznymi.

Leśne grzyby w naszym ogrodzie

Jeśli mamy chociaż niewielki ogródek do dyspozycji bez problemu wyhodujemy nasze ulubione gatunki grzybów leśnych, które często w normalnych warunkach musimy szukać godzinami. Możemy tutaj wskazać prawdziwego króla, czyli borowika szlachetnego, świetnie sprawdzającego się w roli dodatku do sosów, zup czy mięs. Jego grzybnie sadzi się od kwietnia aż do końca listopada, więc kto jeszcze tego nie zrobił ma czas! Lubią one przede wszystkim drzewa takie jak świerk, sosna czy dąb i to w ich okolicy powinniśmy je umieszczać. Wspomagać rozwój może zastosowanie roztworu cukru, a także podlewanie gleby, kiedy przez długi czas nie pojawiają się opady. Czas na zasadzenie grzybni mają również fani żółtych kurek, które najlepiej rosną okolicy młodych drzew iglastych. Wybierając podłoże dla nich należy zdecydować się na ziemię z organicznym torfem a po aplikacji przykryć daną powierzchnię warstwą ściółki. Miłośnicy smaku czubajki kani muszą się śpieszyć, ponieważ jej uprawę najlepiej jest założyć do końca października. Powinna znajdować się ona w zacienionym miejscu bogatym w wapń i próchnicę.

Domowa hodowla pieczarek

Nie każdy ma niestety możliwość założenia hodowli w okolicach swojego domu. Jednak istnieją gatunki, które możemy uprawiać w specjalnym pojemniku czy nawet kartonie, a mianowicie mówimy tutaj o pieczarkach. Wystarczy jedynie zaopatrzyć się w odpowiednie, naturalne podłoże, folię oraz grzybnię. Zestaw taki najlepiej jest trzymać w chłodnym, zacienionym pomieszczeniu, świetnym rozwiązaniem będzie piwnica. Co ważne, pierwszymi zbiorami możemy cieszyć się bardzo szybko, w przeciwieństwie do grzybów leśnych, ponieważ jest to kwestia zaledwie kilku tygodni! Oczywiście, bez problemu wyrosną również na dworze, najlepsze miejsce będzie w okolicach krzaków lub murów.

Grzyby są uwielbianym przysmakiem przez wiele osób. Niestety w sklepach często osiągają one wysokie ceny, a my nie zawsze mamy czas i cierpliwość, aby przez godziny poszukiwać ich w lesie. Dlatego fantastycznym rozwiązaniem jest przydomowa hodowla!

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij