Wyprawa na grzyby kojarzy się prawie wyłącznie z jesienną porą i leśnymi spacerami wśród kolorowych, tracących liście drzew. Jednak mało kto wie, że grzybobranie jest możliwe także… zimą. Mimo że mroźna pogoda i chłodny wiatr, a czasem nawet warstwy śniegu nie zachęcają do wyjścia z ciepłego domu, podczas spaceru można natknąć się na gatunki, które rosną w czasie zimniejszych miesięcy. Jakich okazów warto wtedy wypatrywać? Zapraszamy do lektury!
Uszak bzowy
Nazywany także bzowym uchem, grzybem mun, a nawet… uchem judaszowym. Można go często zaobserwować na czarnym bzie, ale również niekiedy na innych liściastych drzewach takich jak klon czy olsza. Występuje nie tylko w lasach lecz także w zaroślach, parkach, a nawet ogrodach i pojawia się przez cały rok przeważnie na tych samych miejscach. Posiada charakterystyczną czerwonobrązowa barwę z fioletowymi odcieniami, a forma w jakiej się rozwijają zaczyna się od bąbelków, poprzez miseczki, uszka aż do pełnej formy płatków. Środek jest galaretowany, a z zewnątrz wyczuwa się chrząstkowatą strukturę. Grzyby te pod wpływem wody znacznie pęcznieją, dlatego podczas gotowania zwiększają swoją objętość, co jest niekwestionowaną zaletą. Uszaki bzowe są idealne do zup, jako dodatek do sałatek, a także świetne do zamarynowania oraz ususzenia.
Płomiennica zimowa
Inna nazwa płomiennicy zimowej to zimówka aksamitnotrzonowa. Jest to okaz niezwykle pospolity w naszym kraju, a pojawia się od października do marca w lasach, ogrodach oraz parkach. Aby go znaleźć trzeba uważnie przyglądać się pniom liściastych drzew zwłaszcza topoli i wierzb, ale rośnie też na brzozach, grabach, jesionach, dębach, a nawet jabłoniach i orzechach włoskich. Cechuje się oryginalnym, delikatnym smakiem, dzięki czemu ceniony jest jako dodatek do zup i potraw, szczególnie sprawdzi się w daniach kuchni azjatyckiej. Należy tylko bezwzględnie pamiętać, że jadalne są tylko kapelusze, bez nóżek, które należy wyrzucić.
Boczniak ostrygowaty
Boczniak ostrygowaty to płaski, dość duży grzyb w kolorach brązu, szarości, a czasem także nieco niebieski lub fioletowy. Często spotykane w grupach, posiadają charakterystyczne blaszki, które “zbiegają” po dość krótkim trzonie. Podobnie jak płomiennica rosną od października do marca i również na liściastych drzewach, jednak spotykany także chociaż znacznie rzadziej na iglastych. Boczniak ma wiele właściwości prozdrowotnych – zawiera wartościowe białko, witaminę C, witaminy z grupy B oraz dużo związków mineralnych, dlatego jest bardzo ceniony w kuchni. Idealny do flaczków, zasmażania w cieście, a także do zamarynowania z cebulką jako pyszna przekąska.
Jak widać grzyby nie muszą kojarzyć się wyłącznie z jesienią, chociaż przeważnie wtedy właśnie królują na naszych stołach. Również w zimowych miesiącach warto wybrać się na niespieszny spacer w poszukiwaniu wyżej wymienionych gatunków, z których można stworzyć smakowite i zdrowe potrawy. Na pewno można nimi zaskoczyć bliskich i przyjaciół serwując im dania z dodatkiem grzybów z zimowego grzybobrania!