Sklep

Czy zastanawiałeś się kiedyś jakby to było mieć dostęp do świeżych grzybów bez konieczności spędzania długich godzin w lesie na szukanie najlepszych okazów? Jeśli tak idealnym rozwiązaniem dla Ciebie jest przydomowa hodowla. Jakie gatunki mogą się w niej znaleźć? Poznaj najpopularniejsze.

Pyszne i zdrowe boczniaki

Grzybami docenianymi już wiele lat temu, które powoli wracają do łask są boczniaki. Jest tak chociażby ze względu na ich smak i szeroki wachlarz możliwości wykorzystania. Coraz częściej stosuje się je chociażby w daniach wegetariańskich jako zamiennik mięsa. Popularnym przepisem jest przykładowo leczo z boczniaków, albo też przyrządzanie ich w analogiczny sposób jak flaki. Świetnie smakują zamarynowane jako przekąska. Warto jest tutaj dodać, że posiadają liczne właściwości odżywcze. Przede wszystkim są bogate w białko oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Są też źródłem wielu witamin z grupy B czy C, dlatego warto jest, aby znajdowały się one w naszej diecie. Podkreślmy, że istnieje kilka gatunków tych grzybów których grzybnie zamówicie w naszym sklepie. Pierwszy z nich, a mianowicie boczniaka ostrygowatego możemy hodować na słomie lub specjalnie przygotowanych do tego kółkach. Ich pojawienie się zaobserwowujemy już pół roku od posadzenia grzybni. Z kolei boczniak mikołajkowy wymaga drewnianych pieńków z wydrążonym otworem – ważne, aby ten pochodził od drzewa liściastego. Na efekty musimy czekać podobną ilość czasu jak w poprzednim przypadku. Najlepszą temperaturą jest dla niego 10-20 stopni, więc dobrze jest posadzić go na wiosnę lub też trzymać go w warunkach zamkniętych.

Smak orientu w Twoim ogrodzie

Miłośnikom kuchni chińskiej bez wątpienia znane są grzyby shiitake. Najczęściej wykorzystywane są one suszone, jako dodatek do mięsa, ryżu czy zup. Jednak doceniane są one nie tylko ze względu na pyszny smak, lecz także liczne właściwości. Naukowo udowodnionym jest, że ich spożywanie może minimalizować ryzyko wystąpienia nowotworu, a także pozytywnie oddziałują na pracę naszego układu nerwowego. Są cennym źródłem witaminy D. Jeśli chcemy założyć ich własną hodowlę musimy kółka z grzybnią umieścić w wywierconych otworach w pieńku, zabezpieczyć je woskiem lub folią i schować na przykład do zacienionej piwnicy. Pierwsze owocniki pojawiać się będą już po kilku tygodniach!

Amatorska uprawa czubajki kani

Grzybem znanym i lubianym przez wiele osób jest czubajka kania. Hodowanie jej w ogrodzie czy warunkach domowych jest znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem niż tak zwane szukanie “na dziko” z tego względu, że bardzo łatwo jest pomylić ją z trującymi osobnikami. Najlepiej jest rozpocząć jej uprawę od połowy kwietnia aż do końca października na terenach, które bogate są w próchnicę, krzemiany oraz wapń. Świeżymi okazami zazwyczaj cieszyć możemy się w okresie od lipca do października. Czy warto ją jeść? W dużej mierze składa się z wody, dzięki czemu sama w sobie nie ma wielu kalorii. Jednocześnie zawiera białko i wiele witamin, dlatego powinna co jakiś czas znaleźć się w naszym jadłospisie.

Hodowla grzybów wcale nie musi być trudna, a daje wiele satysfakcji. Kto z nas nie chciałby mieć swoich ulubionych gatunków pod ręką, bez konieczności chodzenia długimi godzinami po lesie. Dlatego właśnie warto jest zakupić w naszym sklepie grzybnie!

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij