Sklep

Choć największe ilości grzybów pojawiają się w lasach we wrześniu i październiku, niektóre gatunki występują również w listopadzie. Jeśli zastanawiasz się, czy warto pójść na grzybobranie w tym miesiącu, w tym artykule dowiesz się, jakie grzyby rosną w listopadzie.

Od czego zależy ilość grzybów w lesie?

Listopad nie jest typową porą roku, podczas której w lasach rosną duże ilości grzybów. Zazwyczaj sezon kończy się w drugiej połowie października. Jednak zdarza się, że warunki pogodowe w danym roku sprzyjają wzrostowi grzybów i w późniejszych miesiącach. Największe znaczenie ma wilgotność. Grzyby w listopadzie pojawiają się przede wszystkim wówczas, gdy gleba jest wystarczająco wilgotna. Jednak to nie wszystko! Istotny wpływ ma też temperatura. Jednak wymagania w tym aspekcie różnią się w zależności od konkretnego gatunku grzyba. Inne czynniki, na które warto zwrócić uwagę to rodzaj gleby, a także symbiotyczne relacje między grzybami, a innymi roślinami. Kondycja danych drzew czy krzewów może być ściśle związana z obfitością grzybów.

Jakie grzyby rosną w listopadzie?

Listopad to czas, w którym w lesie pojawiają się zazwyczaj ograniczone ilości grzybów. Nie znaczy to jednak, że grzybiarze nie mają czego zbierać! Jakie grzyby rosną w listopadzie?

  • Podgrzybki – rosną przede wszystkim w lasach iglastych. Są cenione za swój smak i mięsistość. Wiele osób chętnie zbiera je w listopadzie, aby następnie je ususzyć i wykorzystać w grudniu podczas przygotowywania świątecznych potraw. 
  • Gąski – są niewielkie, a ich kształt przypomina trąbkę. Choć prawdziwy wysyp gąsek ma miejsce na przełomie września i października, w niektórych lasach można znaleźć je również w listopadzie. 
  • Kurki – są smaczne, wykorzystywane podczas gotowania różnorodnych dań. Ich charakterystyczny wygląd sprawia, że kurki mogą zbierać nawet początkujący grzybiarze. 
  • Opieńki – są dość nietypowe ze względu na to, że można znaleźć je na drzewach. Ich gorzkawy smak sprawia, że nie należą do najpopularniejszych gatunków, jednak prawdziwi miłośnicy grzybów z chęcią się nimi zajadają.
  • Kanie – w listopadzie można znaleźć niektóre gatunki kani. Jednak zawsze należy się upewnić, że zebrany grzyb jest jadalny! Istnieją bowiem odmiany kani, które są trujące. 

Czy można zbierać grzyby w listopadzie? 

Choć wielu grzybiarzy kończy sezon w październiku, listopad kryje w lesie niejedno zaskoczenie. Gatunki grzybów, które królują we wrześniu, mogą ustąpić miejsca innym, specyficznym dla późnej jesieni. Wyruszając w listopadową wyprawę, możemy odkryć rzadkie okazy, które zaskakują swoim wyglądem i smakiem. Owszem, warunki mogą być bardziej kapryśne niż w cieplejszych miesiącach, ale dla prawdziwego entuzjasty grzybów to jedynie kolejna przygoda.

Listopad to miesiąc tajemniczych i unikalnych znalezisk, które czekają na odkrycie. Więc zamiast rezygnować, załóż buty, weź kosz i pozwól, by późnojesienne lasy ujawniły przed Tobą swoje sekrety!

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij