Sklep

W Polsce królują grzyby leśne. Chodzenie na grzybobranie to jeden ze sposobów na spędzanie czasu na świeżym powietrzu, który jest cenny dla wielu rodzin. Jednak coraz częściej można znaleźć hodowle grzybów w przydomowych ogrodach. W sklepach dostępne są grzybnie najróżniejszych gatunków ze wszystkich stron świata – w tym, azjatyckich grzybów shiitake. 

Twardnik japoński, czyli grzyby shiitake

Grzyby shiitake określane także mianem twardnika japońskiego, pochodzą z Azji. Rosną przede wszystkim na pniach martwych drzew liściastych. W naturalnym środowisku można znaleźć je w Chinach, Japonii i Tajlandii. Ich cechą charakterystyczną jest brązowy kolor i mięsistość, a także specyficzny, podkręcony kapelusz. Ich nazwa wiąże się z tym, że po pewnym czasie poddawania ich obróbce cieplnej – twardnieją. Średnica kapelusza może dojść do 20 cm, a trzon ma około 3 centymetry grubości.

Jak uprawiać grzyby shiitake?

Grzyby shiitake w domowych warunkach można uprawiać na różne sposoby. 

  1. Grzyby shiitake na kostce – kostka powinna być przez 3 dni przechowywana w temperaturze oscylującej w granicach 14-16 stopni Celsjusza. Kostka powinna znajdować się w pomieszczeniu, w którym światło dostępne jest przez 8 godzin, a wilgotność jest bardzo wysoka. Cykl produkcyjny z reguły może być powtarzany około 4 razy z jednej kostki z grzybnią. Zbiorów dokonuje się codziennie, zbierając najbardziej dojrzałe grzyby. 
  2. Grzyby shiitake w drewnie – jest drugim sposobem, który umożliwia zbieranie grzybów przez zdecydowanie dłuższy czas. Wystarczy pieniek z drzewa liściastego, grzybnia shiitake i wiertarka. W kołku należy nawiercić dziurki i umieścić w nich grzybnię. Całość powinna zostać zabezpieczona folią albo woskiem. Najlepsze miejsce, gwarantujące optymalne efekty hodowli, to ciemne pomieszczenie lub zacieniona część ogrodu. Pierwsze owocniki można zauważyć najczęściej po upływie 7 dni. Najwięcej wartości odżywczych zawierają grzyby shiitake uprawiane na drewnie pochodzącym z lasu.

Grzyby shiitake – właściwości zdrowotne

Grzyby shiitake są cenione w kuchni za swoje właściwości prozdrowotne. Zawierają niezwykle dużą ilość potasu, a także witaminy B3. Dotyczy to w szczególności grzybów poddanych procesowi suszenia. Dodatkowo, można w nich znaleźć także witaminę D3, fosfor oraz wapń. Shiitake były już kilkaset lat temu wykorzystywane w leczeniu różnych schorzeń. Do dziś niektóre osoby uznają, że zapobiegają one cukrzycy i miażdżycy, a nawet przerzutom nowotworów w układzie pokarmowym. W niektórych miejscach na świecie stosuje się je w leczeniu otyłości i problemów seksualnych, wzmacniają także odporność.

Grzyby shiitake są łatwe w hodowli i znajdują wiele różnorodnych zastosowań w kuchni. Sprawia to, że zdecydowanie warto kupić grzybnię i umieścić ją w swoim przydomowym ogrodzie.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij