Sklep

Grzybobranie potrafi być prawdziwą przyjemnością – trzeba jednak wiedzieć, w jaki sposób się do niego przygotować. Dzisiaj w artykule must-have każdego grzybiarza!

Grzybobranie – kiedy się wybrać?

Kiedy iść na grzyby? Zazwyczaj wiele osób decyduje się na wycieczkę do lasu jesienią – nic dziwnego, w końcu wtedy istnieje największe prawdopodobieństwo, że wrócimy do domu z koszem pełnym zbiorów. Jednak wytrawni grzybiarze wiedzą, że sezon z wyłączeniem zimy, trwa niemal cały rok. Wszystko zależy od tego, co tak właściwie chcemy zebrać – niektóre gatunki rosną od wczesnej wiosny aż do późnych miesięcy jesiennych. Dlatego prawie każda pora jest dobra, aby wybrać się na wycieczkę do lasu! Planując jednak wyprawę musimy mieć także na uwadze to, jaki las wybierzemy. W końcu inne odmiany grzybów znajdziemy w lasach liściastych, inne z kolei w iglastych. Na przykład miłośnicy gąsek, maślaków czy też rydzów powinny wybierać te miejsca, gdzie znajdują się iglaki. Kurki lubią towarzystwo sosen, a borowiki zarówno lasy liściaste, jak i iglaste! Pamiętajmy też o tym, jak zachowywać się podczas grzybobrania – niestety wiele osób dorosłych zapomina, że las to miejsce życia zwierząt. Dlatego nie wolno tam śmiecić oraz palić papierosów. Warto też podkreślić, że nie powinniśmy zrywać grzybów trujących, które później są zjadane przez inne organizmy.

W co zaopatrzyć się idąc na grzyby?

Jak przygotować się do grzybobrania? Przede wszystkim musimy pamiętać o odpowiednim stroju. Najlepiej jest się ubrać na tak zwaną “cebulkę”, dzięki czemu nie zmarzniemy, a w razie potrzeby również jesteśmy w stanie ściągnąć dodatkowe warstwy ubioru. Dobrze jest mieć na sobie buty za kostkę, grube spodnie, a także coś przeciwdeszczowego, ponieważ pogoda potrafi być często nieprzewidywalna. Koniecznie należy też zaopatrzyć się w spray na komary i kleszcze, który zwiększy ochronę przed owadami. Co ważne, koniecznie powinniśmy zabrać ze sobą koszyk, a nie reklamówkę. W plastiku grzyby mogą łatwo zaparować, przez co wydzielają one substancje, którymi bardzo łatwo jest się zatruć. Dobrze mieć przy sobie w nożyk z pędzelkiem – znacznie lepszym rozwiązaniem jest wycinanie grzybów niż ich wykręcanie, ponieważ zwiększa to prawdopodobieństwo tego, że okazy znowu pojawią się w danym miejscu. Warto też, aby każdy zaopatrzył się w atlas grzybów – nawet Ci najbardziej doświadczeni!

Bezpieczeństwo na grzybobraniu

Musimy pamiętać także o naszym bezpieczeństwie. Zanim wybierzemy się do lasu powinniśmy poinformować kogoś bliskiego o tym – najlepiej jeśli mamy możliwości jechać z drugą osobą. Warto typować miejsca które przede wszystkim znamy. Pamiętajmy, żeby mieć ze sobą naładowany telefon, mapę oraz kompas, gdybyśmy mieli problemy z zasięgiem. Jeśli podjeżdżamy autem na miejsce, pamiętajmy, aby odpowiednio je zabezpieczyć – zamknijmy je dobrze, a także nie zostawiajmy na wierzchu wartościowych przedmiotów.

Grzybobranie może być prawdziwą przyjemnością, zwłaszcza, jeśli odpowiednio się do niego przygotujemy! Każdy z nas powinien przykładać się do tej kwestii możliwie jak najlepiej – w końcu chodzi o nasze bezpieczeństwo.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij