Sklep

Wędrując po lesie pewnie zauważyłeś, że niektóre grzyby rosną w grupach. Od czego to zależy i czy powinniśmy zbierać tego typu gatunki? Dzisiaj spróbujemy rozwiać związane z tym pytania i wątpliwości!

Jak rozmnażają się grzyby?

To, gdzie rosną grzyby oraz czy występują samemu, czy też w grupach, w dużej mierze zależne jest od kwestii ich rozmnażania się. Zasadniczo dzielimy grzyby na rozmnażające się płciowo i bezpłciowo. W przypadku pierwszego wspomnianego najprościej mówiąc, dojść musi do połączenia gamety męskiej z żeńską – dziać może się to na kilka sposobów – wszystko zależne jest konkretnego rodzaju. Jeśli mówimy o rozmnażaniu bezpłciowym kwestia jest znacznie prostsza. Najczęściej wymienia się trzy możliwości, a mianowicie:

  • podział komórki na dwie lub pączkowanie – dzieje się to w przypadku jednokomórkowców,
  • fragmentacja plechy (wielokomórkowce),
    przez wytworzone zarodniki.

Poza kwestiami związanymi bezpośrednio z zapłodnieniem ważną rolę odgrywa też miejsce, gdzie grzyby się pojawiają – grupy zazwyczaj możemy zauważyć w okolicach drzew, czy nawet porastające ich całe pnie – jest to wynik mikoryzy, czyli pewnej symbiozy, z której zarówno sam grzyb, jak i roślina, którą porasta czerpią korzyści.

Grzyby rosnące grupami

Jakie gatunki rosnące grupami możemy spotkać w lesie? Będzie to między innymi płomiennica zimowa, którą możemy zaliczyć do gatunków jadalnych – świetnie smakuje zamarynowana. Kapelusze posiadają charakterystyczny, płaski kształt i są one w kolorze miodowo-pomarańczowym. Występują w lasach od wczesnej wiosny aż do początków zimy! Innym gatunkiem, który również rośnie w grupach jest uszak bzowy. Szukać powinniśmy go w okolicach czarnego bzu (stąd też jego nazwa). Wykorzystywany jest przede wszystkim w daniach chińskich, zamiast grzybków mun. Świetnie smakuje też marynowany, w roli przekąski. Posiada on właściwości zdrowotne, ponieważ skutecznie wspomaga nasz układ odpornościowy, a także jest bardzo doceniany na Dalekim Wschodzie.

Dlaczego warto jest samemu hodować grzyby?

Chociaż wiele grzybów, które rosną w grupach możemy swobodnie zbierać, to musimy pamiętać, że część gatunków może okazać się trująca. Dlatego jeśli nie znamy się na grzybach, warto jest rozważyć po prostu założenie przydomowej hodowli. Ze wskazanego rozwiązania płynie naprawdę wiele zalet! Przede wszystkim sami decydujemy, jakie gatunki mają pojawić się w naszej okolicy, co również sprawia, że nie musimy poszukiwać ich w lasach. Co ważne, hodowla jest mało wymagająca. Istotna jest przede wszystkim prawidłowa aplikacja preparatu, zgodnie z wytycznymi, które zostały umieszczone na opakowaniu. Oczywiście najlepsze, wysokiej jakości grzybnie znajdziesz na naszej stronie internetowej!

Świat grzybów jest bez wątpienia fascynujący! Pamiętajmy jednak, aby poszukując w lasach ulubionych gatunków zachować szczególną ostrożnością!

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij