Sklep

Do królestwa grzybów należy około 14 tysięcy gatunków wielkoowocnikowych. Minimum jedna siódma spośród nich to grzyby jadalne. O tym, że mają one swój niepowtarzalny i niezwykle aromatyczny smak, wie każdy. Jak się jednak okazuje, nie jest to ich jedyny atut. Posiadają bowiem szereg składników odżywczych, które mają bardzo pozytywny wpływ na organizm.

Witaminy i minerały występujące w grzybach

W polskich lasach najczęściej można trafić na borowika szlachetnego, zwanego również prawdziwkiem. Miłośnicy grzybobrania mogą pochwalić się również imponującymi zbiorami zawierającymi dwa gatunki koźlarzy: czerwonego i babkę, maślaki zwyczajne, kurki, czy też mleczaje rydze. We wszystkich wymienionych grzybach znajduje się cała masa istotnych witamin i minerałów:

  • Potas – główny pierwiastek występujący w grzybach. Kontroluje ciśnienie krwi, poprawia koncentrację i ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie całego układu nerwowego.
  • Żelazo – przyczynia się z kolei do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. Ponadto, odpowiada za utrzymanie funkcji intelektualnych i fizycznych.
  • Wapń – stanowi podstawę tkanki łącznej, kości i zębów. Uczestniczy również w procesie krzepnięcia krwi oraz regulacji niektórych hormonów.
  • Fosfor – makroelement niezbędny do funkcjonowania komórek. Bierze udział w produkcji energii, a także wywiera istotny wpływ na utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie.
  • Witaminy z grupy B – pełnią szereg istotnych funkcji i regulują pracę niemal całego organizmu. Mają zdecydowanie największy wpływ na samopoczucie, są niezbędne do spalania cukrów oraz syntezy hormonów.
  • Witamina D2 – wspomaga przyswajanie niektórych wcześniej wymienionych składników (np. wapnia), a ponadto reguluje pracę mięśni.
  • Witamina C występuje w grzybach w niewielkiej ilości. Mimo to jest szalenie ważną substancją – ułatwia bowiem proces gojenia się ran, jest niezbędna do syntezy kolagenu oraz wpływa stabilizująco na psychikę.

Grzyby, a wartości odżywcze

Nie każdy wie, że grzyby są bardzo niskokaloryczne. Posiadają niecałe 50 kcal w 100 g. Szacuje się, iż w 70-90% składają się z wody, natomiast ich sucha masa to głównie białko. Ilość tłuszczu w owocnikach jest bardzo niska – wynosi od 0,4 do 0,8 g na 100 g świeżego produktu. Podobnie wygląda kwestia zawartości cukrów prostych w grzybach, są to produkty żywnościowe bogate w błonnik i beta-glukany.

Czy grzyby mają właściwości prozdrowotne?

Składniki odżywcze, a także witaminy i minerały zawarte w grzybach mogą zapobiegać powstawaniu wielu chorób oraz wspomagać ich leczenie (na przykład miażdżycy i nowotworów). Są to produkty, które wykazują działanie immunostymulujące, przeciwzapalne, hipoglikemiczne i antyoksydacyjne. Ponadto, spożywanie tak zwanego “leśnego mięsa” obniża stężenie cholesterolu całkowitego we krwi.

Jak widać, grzyby posiadają wiele właściwości, a w ich składzie znajduje bardzo dużo witamin. Nie można jednak ignorować faktu, iż są one ciężkostrawne i długo zalegają w przewodzie pokarmowym – nie należy więc spożywać ich w nadmiernej ilości.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij