Sklep

Czym jest mikoryza i czy zima to dobry czas na jej aplikację? Dzisiaj rozwiejemy wszelkie tajemnice tego preparatu i powiemy więcej na temat zalet, które płyną z jego stosowania!

Czym jest mikoryza?

Mikoryzę na ogół tłumaczy się jako symbiozę pomiędzy określonym gatunkiem drzew, czy roślin, a grzybami, z czego obydwie strony czerpią określone korzyści. Wskazane zjawisko często możemy zauważyć w warunkach naturalnych, na przykład w czasie spaceru po lesie czy też łące. Istnieją jednak też specjalne szczepionki mikoryzowe, zawierające mieszanki grzybów, które dostosowane są do określonych gatunków roślin. Musimy pamiętać, że każdej odmianie służyć będzie inna mieszanka, np. brzoza “lubi się” z koźlą babką, sosna z maślakiem, a dąb z borowikiem szlachetnym. Trzeba też wspomnieć, że w naszych ogrodach możemy zastosować trzy rodzaje mikoryzy, a mianowicie:

  • endomikoryza (najpopularniejsza, sprawdza się przy drzewach i krzewach owocowych, wielu warzywach, cyprysach, tujach, zakłada się, że sprzyja ona około 80 procentom roślin),
  • ektomikoryza (korzystają z niej przede wszystkim drzewa iglaste i liściaste),
  • ektendomikoryza (stosowana do roślin wrzosowatych)

Dlaczego warto stosować mikoryzę?

Jak zostało wspomniane, korzyści z mikoryzy płyną zarówno dla roślin, lecz też dla grzybów. Strzępki grzybni oddziałujące na korzenie rośliny, przez co ułatwiają jej przyswajanie wody czy też różnych składników z gleby. Dzięki temu znacznie zdrowiej rosną, są odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych (wysokich temperatur, mrozów, dużych opadów), a także minimalizowane jest ryzyko wystąpienia różnego typu chorób. Mikoryza zastosowana przy warzywach i owocach stanowi niemal gwarancję zdrowszych i bardziej obfitych plonów, z drugiej strony grzyby, za sprawą drzew czy roślin, z którymi “koegzystują” mogą łatwiej pobierać pokarm. Na myśli mamy tutaj między innymi glukozę, która wytwarzana jest w procesie fotosyntezy.

Mikoryza zimą?

Czy stosowanie mikoryzy zimą jest dobrym pomysłem? Przede wszystkim musimy pamiętać, że nie istnieje jedna uniwersalna mieszanka, która nada się w przypadku każdej rośliny. Inne wymagania będą miały drzewa owocowe, a inne np. ozdobne krzewy, dlatego też trzeba dokładnie zapoznać się z określonym produktem, zanim się w niego zaopatrzymy. Zasadniczo jednak zakłada się, że mikoryzę najlepiej jest stosować przy sadzeniu lub też przesadzaniu – ważne jest, aby preparat znajdował się możliwie, jak najbliżej korzeni rośliny. Co istotne, mikoryzy nie używamy, gdy na dworze panują ujemne temperatury, lepiej jest stawiać na okres wegetacyjny (wiosna-jesień).

Mikoryza bez wątpienia niesie za sobą wiele zalet. Niektórym roślinom wręcz trudno może być przetrwać bez tego typu wsparcia, dlatego dobrze jest znaleźć specjalistyczne preparaty, które będą odpowiednio wspomagać rozwój.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij