Sklep

Borowik: kiedy słyszymy tą nazwę zazwyczaj przed oczami widzimy prawdziwka. Mało kto wie, że istnieje jego kilka odmian, w tym część również jadalnych. Dzisiaj głównie skupimy się na różnicach pomiędzy borowikiem sosnowym, a szlachetnym.

Borowik szlachetny: król polskich lasów

Borowik szlachetny, nazywany też prawdziwkiem to najpopularniejszy grzyb, jaki występuje w polskich lasach. Pierwszych okazów możemy szukać już późną wiosną, począwszy od maja i znajdziemy je aż do listopada. Co istotne, pojawiają się one i w lasach liściastych, iglastych jak i mieszanych. Ciekawym może okazać się fakt, że chociaż kojarzone są przede wszystkim z polską tradycją (borowiki gościły na stołach szlachty i magnatów), to jednak występują nie tylko w Europie, lecz też Afryce, Ameryce Północnej czy Nowej Zelandii. Posiada on charakterystyczny kapelusz: początkowo piaskowy z czasem przechodzi w jasnobrązowy kolor. Jego trzon może mieć do 10 centymetrów i zazwyczaj ma kolor tak zwanej “brudnej bieli”. Warto, aby znajdował się on w naszych daniach nie tylko przez wzgląd na walory smakowe, lecz również właściwości odżywcze: ma między innymi wysoką zawartość białka, potasu czy wielu, innych witamin. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że nie każdy może być fanem szukania grzybów, dlatego dobrze jest rozważyć założenie domowej hodowli. Do tego idealnie nada się grzybnia borowika szlachetnego, którą aplikujemy w wykopanych otworach w okolicy pnia drzewa.

Borowik sosnowy: po czym go poznać?

Inną odmianą borowika, jest borowik sosnowy. Jak sama nazwa wskazuje, najczęściej znaleźć możemy go w okolicy sosen, ale lubi również towarzystwo innych iglaków. Warto wspomnieć, że pokazuje się też w okolicach gatunków liściastych, jak buk, klon czy też jesion. Dojrzałe osobniki mają zazwyczaj kapeluszu w odcieniach oliwki oraz brązu, podobnie jak i rurki. Jego trzon jest gruby, beczułkowaty, co istotne posiada mocno siateczkowatą powierzchnię. Jest jadalny, jednak musimy przy zbieraniu uważać. Mianowicie, chodzi nam o to, że łatwo jest go pomylić z goryczakiem żółciowym. Drugą kwestią jest fakt, że osadzają się na nim metale ciężkie, dlatego najlepiej jest zbierać okazy z dala od dróg czy firm, fabryk. Dlatego też dobrym pomysłem może okazać się domowa hodowla. Do tego przyda nam się grzybnia borowika sosnowego. Jej aplikacja wygląda analogicznie, jak wspomnianego już dzisiaj prawdziwka. Wokół pnia drzewa powinniśmy wykopać 3 dołki, gdzie umieszczamy grzybnię, jaką koniecznie należy dobrze podlać i zasypać ściółką.

Borowik: niezastąpiony dodatek wielu dań

Borowiki możemy wykorzystać przy okazji różnych dań. Świetnie sprawdzą się chociażby podane w towarzystwie mięs: aromatyczne sosy grzybowe to prawdziwy klasyk naszej rodzimej kuchni. Dobrze smakują też z kaszą, czy ryżem: stanowią cenny składnik takich dań jak risotto. Oczywiście nie zapominajmy też o zupie borowikowej, np. z soczewicą. Grzyby często też są komponowane z makaronami. Rozwiązań jest naprawdę wiele! Warto jest dodać że podgrzybek sosnowy posiada delikatny, korzenny smak, który naprawdę stanowi wspaniałe uzupełnienie wielu posiłków.

Borowik szlachetny czy może sosnowy? Obydwa rodzaje świetnie sprawdzą się w kuchni, a co ważne możemy je hodować we własnych ogródkach!

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij