Sklep

Zwieńczeniem udanego grzybobrania jest cała masa tych przepysznych darów lasu. Pojawia się więc pytanie: co z nimi zrobić? Część oczywiście można wykorzystać od razu, natomiast pozostałe należy odpowiednio przechowywać. Jednym z najlepszych sposobów na zachowanie grzybów wraz z ich wartościami odżywczymi jest suszenie.

Przygotowanie grzybów do suszenia – jak to zrobić?

Suszenie jest działaniem, w którym szalenie istotną rolę odgrywa sam proces przygotowawczy. Grzyby, od razu po udanym, leśnym spacerze, należy przede wszystkim dokładnie oczyścić. Podstawową zasadą jest w tym przypadku unikanie dużej ilości wody – darów lasu przed suszeniem nie należy bowiem moczyć ani myć. Specjalna szczotka lub nożyk doskonale sprawdzą się w celu usunięcia zarówno mniejszych, jak i większych zanieczyszczeń, w tym oczywiście resztek mchu i ziemi. Po dokładnym oczyszczeniu należy przekroić każdy grzyb i sprawdzić, czy w środku nie ma robactwa. Jest to bardzo ważny krok – chroni bowiem przed rozprzestrzenianiem się mikroorganizmów na inne kawałki oraz niszczeniem się przysmaku. Dary lasu najlepiej kroić tak, aby już przed suszeniem miały preferowaną formę do późniejszego wykorzystania – najlepiej sprawdzają się niewielkie kawałki, o grubości nieprzekraczającej jednego centymetra.

Czy wszystkie gatunki nadają się do suszenia?

Wiele osób wychodzi z założenia, iż mało które grzyby nadają się do suszenia. W rzeczywistości jest jednak zupełnie inaczej – procesowi można poddać niemal wszystkie gatunki jadalne. Można jednak zauważyć znaczące różnice pomiędzy tym, jak konkretne okazy reagują na suszenie – każdy grzyb będzie bowiem wymagał innego czasu obróbki.

  • Grzyby o suchym kapeluszu (borowiki, koźlarze, podgrzybki) zdecydowanie najbardziej nadają się do tego, by je ususzyć. Po całym procesie mają najwięcej smaku i aromatu, co ułatwia ich późniejsze przyrządzenie.
  • Grzyby o mokrej skórce kapelusza (m.in. maślaki) również nadają się do suszenia, natomiast sam proces jest w tym przypadku nieco bardziej skomplikowany. Przed zastosowaniem wysokiej temperatury należy bowiem pozbyć się kleistej skórki. Należy również mieć na uwadze, iż duża ilość wody we wnętrzu tych gatunków sprawia, że te tracą na objętości, a proces – wydłuża się.
  • Grzyby z blaszkami (kurki, kanie, rydze) są gatunkami, które zdecydowanie najrzadziej poddaje się suszeniu – wynika to głównie z faktu, iż tracą wtedy swoje niesamowite walory smakowe.

Najlepsze sposoby na suszenie grzybów

Grzyby najlepiej suszyć w suszarce do grzybów. Jest to metoda zdecydowanie najszybsza i najwygodniejsza, aczkolwiek wymaga posiadania odpowiedniego wyposażenia. Osoby, które nie posiadają wspomnianego sprzętu, mogą skorzystać z piekarnika. Odpowiednio przygotowane dary lasu należy umieścić na tacce, a następnie włożyć do kuchenki z termoobiegiem nagrzanej do około 50 stopni Celsjusza. W takich warunkach proces trwa zazwyczaj do kilku godzin. Nieco dłuższym, ale wartym rozważenia sposobem, jest nawleczenie kawałków na nitkę w odpowiedniej odległości od siebie oraz umieszczenie ich w pobliżu źródła ciepła (np. kaloryfera lub kuchenki). Ostatnią już, znaną od lat metodą jest suszenie na słońcu. Leśne przysmaki należy w tym przypadku ułożyć na przepuszczalnym podłożu i przykryć oddychającą tkaniną. Pod warunkiem pięknej pogody, cały proces trwa kilka dni.

Suszone grzyby najlepiej przechowywać w szczelnym pojemniku. Doskonale sprawdzają się wszelkiego rodzaju metalowe pudełka lub szklane słoiki z uszczelką. Produkty żywnościowe w takiej formie najlepiej czują się w zacienionych miejscach – idealną lokalizacją jest dla nich spiżarnia, piwnica lub rzadko otwierana szafka. Suszenie jest idealnym sposobem na przechowywanie darów lasu – spróbuj, a zobaczysz jak wiele korzyści z niego płynie!

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij