Sklep

Jesień jest złotym czasem dla grzybiarzy. Wszyscy miłośnicy leśnych wędrówek regularnie poszukują darów lasu, które następnie mogą wykorzystać w kuchni. Należy jednak pamiętać, iż nawet grzybobranie ma swoje konkretne zasady – dotyczą one między innymi sposobu zbierania konkretnych gatunków.

Grzyby – wykręcać, czy wycinać?

Zarówno wykręcanie, jak i wycinanie jest dobrym sposobem na zbieranie grzybów. Warto jednak dobrać go do konkretnego okazu. Większe owocniki lepiej wyciąć – wynika to głównie ze względów praktycznych opierających się na dużej oszczędności czasu przy późniejszym oczyszczaniu grzybów. Ucinać należy jak najniżej, tak, by nie uszkodzić grzybni. Miejsce, w którym znaleziono okaz należy przykryć ściółką – dzięki temu grzybnia pozostała w ziemi nie wysycha. Wykręcanie dotyczy przede wszystkim grzybów blaszkowych, takich, jak na przykład kurki, zielonki oraz rydze. Takiego rodzaju zbieranie grzybów polega na wyjęciu ich z podłoża bez uszkadzania trzonu. Lokalizację i w tym przypadku należy przykryć ściółką. Dokładne wykręcenie ma jeszcze jedną ogromną zaletę – właśnie dzięki temu można dokładnie obejrzeć okaz z każdej strony i określić jego gatunek.

Zbieranie i przechowywanie grzybów – najważniejsze zasady

Odpowiednie zbieranie grzybów to dopiero połowa sukcesu. Szalenie istotne jest również odpowiednie przechowywanie ich. Zdecydowanie najlepiej przenosić je i przewozić w wiklinowym, szerokim koszu. Owocniki grzybów to żywe organizmy, które po zebraniu wciąż oddychają i się rozwijają. Plastikowe wiadra, torby i woreczki należy omijać szerokim łukiem – grzyby parują w nich, tracą swoje właściwości i mogą zaszkodzić ludziom. Podczas grzybobrania należy pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach. Pierwszą z nich jest oczywiście wykręcanie i ścinanie jedynie tych okazów, co do których ma się stuprocentową pewność. Amatorscy grzybiarze bardzo często ograniczają się do kilku gatunków, których wygląd doskonale znają. Istotne jest również to, aby zbierać jedynie zdrowe, nieuszkodzone i stosunkowo młode owocniki. Warto jednak pamiętać, iż nie mogą to być okazy zbyt młode – małej wielkości grzyby trudniej przypisać do konkretnego gatunku.

Gdzie zbierać grzyby?

Często można usłyszeć o wielu różnych lokalizacjach polecanych przez miłośników leśnych wędrówek. Najlepiej znaleźć las rzadko uczęszczany. Grzyby tak naprawdę można znaleźć niemal wszędzie – zarówno w lasach liściastych, jak i iglastych. Pewne gatunki częściej znajduje się pod sosnami i świerkami, niektóre pod dębami i bukami, a jeszcze inne – pod modrzewiami. Należy mieć jednak na uwadze, iż są pewne części lasu, do którego grzybiarze nie mają wstępu. Są to m.in. uprawy niskie, o wysokości mniejszej niż 4 m wysokości. Stały zakaz wstępu obowiązuje również na terenie drzewostanów nasiennych i powierzchni doświadczalnych. Ostoje zwierzyny leśnej to kolejna lokalizacja, na terenie której nie można organizować grzybobrania.

Zbieranie grzybów jest zajęciem niesamowicie przyjemnym i relaksującym – każda aktywność na świeżym powietrzu pozytywnie skutkuje. Warto mieć jednak na uwadze, iż z darami lasu należy odpowiednio postępować. Stosowanie się do powyższych rad pozwoli na dowiezienie do domu pięknych okazów w dobrym stanie.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij