Sklep

Jeśli mieszkasz w domku jednorodzinnym i pragniesz zadbać o środowisko, to świetnym pomysłem będzie kompostowanie odpadków. Do kompostownika możesz wrzucać resztki jedzenia takie jak skórki owoców i warzyw, zgniłe owoce i warzywa, kawę, herbatę, skorupki jaj i orzechów. Takie wykorzystywanie odpadów sprawi, że będziesz miał naturalny nawóz do swoich roślin w ogrodzie! A czy grzyby można kompostować?

Co to jest kompostowanie? 

Kompostowanie to proces, w którym rozkładają się organiczne odpadki, takie jak liście, trawa, resztki jedzenia czy gałęzie. Jest to możliwe dzięki mikroorganizmom, grzybom i owadom. W wyniku tego procesu powstaje tak zwany kompost, czyli naturalny nawóz. Może być on stosowany w ogrodnictwie lub rolnictwie. Kompostowanie przez wiele osób jest postrzegane jako ważna metoda utylizacji odpadów, ponieważ pozwala na redukcję ich ilości oraz na zwiększenie ilości humusu w glebie. Dodatkowo używanie kompostu sprawia, że zmniejsza się wydalanie gazów cieplarnianych. Kompostownik może być wykonany z różnej wielkości pojemników, a zależy to od tego, ile mamy miejsca oraz jak dużo kompostu potrzebujemy. Jeśli mieszkasz w bloku, to również możesz mieć swój własny naturalny nawóz do swoich roślin doniczkowych – wystarczy, że kupisz odpowiedniej ilości pudełko i będziesz składować tam odpowiednie odpadki, dodając różne dodatki, które pomogą w rozkładzie.

Rozpoznawanie grzybów – czy jest ważne? 

Do kompostownika jak najbardziej można dodawać grzyby. Są one ważnym elementem ekosystemu całego nawozu, ponieważ biorą udział w rozkładzie organicznych odpadków. Grzyby w kompostowniku rozkładają celulozę i hemicelulozę, które są składnikami roślinnych odpadów, takich jak liście czy gałęzie. Musisz jednak pamiętać, że nie każdy gatunek grzyba jest odpowiednim składnikiem kompostu. Jeśli chcesz dodawać grzyby do swojego nawozu, to dokładnie zapoznaj się z tym tematem lub zapytaj o radę eksperta! Do kompostownika mogą być wrzucane różne gatunki grzybów, ale najważniejsze jest to, aby naturalnie występowały one w glebie. Są to:

  • grzyby mikoryzowe – współpracują one z roślinami, pomagają rozkładać materiał organiczny i poprawiają strukturę gleby. 
  • grzyby saprofityczne – mają one za zadanie rozkładać martwe rośliny i inne produkty organiczne. 
  • grzyby termofilne – rozkładają one materiały organiczne w wysokiej temperaturze.

Pamiętaj koniecznie o tym, że grzyby, które są trujące, nie powinny być umieszczane w kompostowniku! 

Czy grzyby są ważne w kompostowaniu?

Tak, grzyby są bardzo ważne w kompostowaniu, ponieważ produkują enzymy, które rozkładają materię organiczną na prostsze składniki, takie jak cukry i aminokwasy. Obecność grzybów w kompoście przyspiesza proces kompostowania i przyczynia się do rozkładu materii organicznej. 

Grzyby powinny być dodawane do kompostu w niewielkich ilościach, ponieważ ich rola w procesie kompostowania jest uzupełniająca. Ważne jest, aby pamiętać, że grzyby nie są głównym składnikiem nawozu i nie powinny być stosowane jako główne źródło materii organicznej do kompostowania. Edukacja grzybiarska jest bardzo ważna dla bezpieczeństwa zbioru oraz doboru odpowiednich gatunków do swojego międzyplonu!

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij