Sklep

Należy pamiętać o tym, że kiedyś grzyby nie były wyłącznie składnikiem potraw. Odgrywały istotną rolę w wierzeniach i legendach, a do tego wierzono, że posiadały magiczne właściwości. Samo grzybobranie było również istotnym procesem, które uwzględniało różne zwyczaje i przesądy. Poznaj, jakie są ciekawostki na temat grzybów! 

Legendy o powstaniu grzybów 

Warto znać historię, która kryje się za powstaniem grzybów, ponieważ obecne są w niej dwie ciekawe postacie – Jezus oraz święty Piotr. Wierzenia podają, że kiedy odbywali oni wędrówkę, święty Piotr bez wiedzy Jezusa chciał zjeść bochenek chleba. Jezus jednak szybko zdał sobie z tego sprawę i w końcu zwrócił mu uwagę. Apostoł wtedy szybko wypluł pieczywo, a następnie upadł na kolana i zaczął przebaczać. Jezus mu przebaczył, jednak aby upuszczony przez niego chleb się nie zmarnował, przemienił go w grzyby. Co ciekawe, kiedyś ponadto uważano, że grzyby trujące są zaś łzami Matki Boskiej, które spadły na ziemię. 

Symbolika grzybów

Mitologia czy kultura często posiada zapiski na temat magii. Warto wiedzieć, że i grzybom przypisywano magiczne zdolności oraz połączenie ze światem nadnaturalnym. Wynikało to z tego, że rosły one w lesie, który dla tamtejszych ludzi kojarzył się z terenem tajemniczym i nieznanym. Ich związek ze światem zmarłych był tak duży, że mówiono, że to właśnie grzybami żywią się nieumarli. Grzyby postrzegano jako element związany z szatanem, demonami czy wiedźmami. Nic dziwnego, że obecnie możemy natknąć się na tak wiele gatunków, których nazwy nawiązują do diabelskich postaci. 

Mimo tego, z czasem zaczęto z nich korzystać i używać do różnych innych celów. Źródła podają, że grzyby stanowiły istotny składnik eliksiru miłosnego, którym można było zmusić kogoś do miłości. Pomagały również w przypadku różnych dolegliwości i problemów zdrowotnych. Nie ma wątpliwości, że stanowiły też istotny element w każdej kuchni, ponieważ i w przeszłości często używano je do przyrządzania różnych potraw. 

Przesądy o grzybobraniu

Sam czas grzybobrania też wiązał się z licznymi przesądami i zwyczajami. Na poszukiwanie grzybów szło się samemu, ponieważ inaczej różne gatunki mogły usłyszeć dźwięki rozmowy dwóch osób i się przed nimi schować. Podobnie mogło wydarzyć się, gdyby grzyby spostrzegły trzymany przez nas nóż – z tego względu raczej chowano go tak, aby nie był zauważalny. Szczęście miało przynieść spotkanie na trasie mężczyzny, białego konia oraz wiewiórki. Za to księdza, zakonnicy czy staruszki z pustym koszykiem raczej unikano. 

Czytając legendy i historie, możemy dojść do wniosku, że kiedyś znaczenie grzybów było bardzo duże. Uważano, że posiadały magiczne właściwości i łączyły zaświaty z normalnym światem. Za samo ich stworzenie odpowiedzialni mieli być Jezus oraz święty Piotr. Obecnie te historie wydają się niecodzienne, jednak wciąż budzą nasze zainteresowanie! 

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij