Sklep

Grzyby są bardzo różnorodne pod względem wyglądu, zapachu oraz przede wszystkim smaku. Można zrobić z nich zupę, dodać do sosu czy gulaszu. Same mogą stanowić główne danie, np. w formie kotlecików. Sposobów na ich przyrządzanie jest naprawdę wiele. Dodatkowo grzyby można również umieszczać w słoikach i robić z nich różne przetwory. Ale co zrobić, aby ich wygląd i smak pozostawał jak najlepszy? Poznaj czynniki wpływające na smak grzybów! 

Gleba

Różne gatunki grzybów preferują inne rodzaje gleby, np. borowiki wolą ziemię bogatą w wapń i fosfor, a pieprzniki jadalne preferują kwaśny grunt. Bardzo ważny jest również skład chemiczny gleby, czyli np. pH, zawartość składników mineralnych, związków organicznych i pierwiastków. Właśnie te czynniki mogą wpłynąć na smak grzybów. Przykładem może być ziemia o wysokiej zawartości wapnia, która może wpłynąć na smak grzybów i sprawić, że będą one bardziej gorzkie. Bardzo ważna jest również wilgotność gleby, która również może mieć wpływ na smak grzybów. Grzyby, które rosną na suchym podłożu, mogą być bardziej gorzkie lub suche, a te rosnące na wilgotnej glebie będą bardziej soczyste i miękkie. 

Światło

Światło jak najbardziej ma wpływ na jakość i smak grzybów, a zwłaszcza na te gatunki, które rosną na powierzchni ziemi, np. pieczarki czy pieprzniki jadalne. Światło wpływa na fotosyntezę grzybów, dzięki której owocniki się odżywiają, więc ma realny wpływ na jakość grzybów. Może również wpłynąć na barwę grzybów, co z kolei może wpłynąć na jakość i smak owocników. Grzyby rosnące w pełnym słońcu mogą mieć bardziej intensywną barwę niż te, które rosną w cieniu i to również może wpłynąć na ich smak. 

Temperatura

Grzyby, które przebywają w cieplejszych warunkach, zazwyczaj rosną szybciej, niż te, które są w cieniu i nie mają tak dużego dostępu do wyższej temperatury. Owocniki rosnące w ciepłym otoczeniu są zazwyczaj miękkie i soczyste, co wpływa na ich jakość i smak.

Wilgotność

Wilgotność ma kluczowy wpływ na jakość i smak grzybów, ponieważ  oddziałuje to na ich rozwój i wzrost. Grzyby potrzebują wilgotności, aby ładnie i zdrowo rosnąć. Brak wilgoci może spowodować zahamowanie wzrostu, a nawet zniszczenie grzybów. Wilgotność wpływa również na ich strukturę i konsystencję. Grzyby, które będą rosnąć w suchym środowisku, mogą być bardziej suche i twarde, a te rosnące w sprzyjających warunkach będą soczyste i miękkie. Wilgotność może również wpłynąć na smak i aromat owocników, np. te rosnące w wilgotnych lasach mogą mieć bardziej intensywny smak i aromat, niż te rosnące w suchych i zasuszonych terenach.

Transport grzybów

Transport grzybów również może mieć wpływ na ich walory smakowe i estetyczne, dlatego należy zadbać o to, aby trwał jak najkrócej i aby warunki były odpowiednie. To znaczy, że ważne jest zachowanie odpowiedniej wilgotności, temperatury i małych wibracji podczas transportu. Ważne jest również opakowanie, które powinno chronić grzyby przed uszkodzeniami i utratą wilgoci. 

Przechowywanie grzybów 

Również bardzo ważne jest odpowiednie przechowywanie grzybów, aby zachowały one swój smak, wygląd oraz jakość. Owocniki należy przechowywać w temperaturze od 0 do 5 stopni Celsjusza, a wilgotność miejsca powinna wynosić około 90-95%. Opakowanie, w którym przechowywane są grzyby, powinno zapewnić im ochronę od uszkodzeń, a dodatkowo pozwolić zachować odpowiednią wilgotność. Szczególnie polecane są opakowania wykonane z papieru lub tektury, które pozwolą grzybom oddychać, ale jednak ochronią przed światłem. Tutaj należy zaznaczyć, że im dłużej przechowujemy grzyby, tym bardziej tracą one na swoich walorach smakowych i jakościowych. Dlatego też należy grzyby jak najkrócej przechowywać i szybko wykorzystać do jakichś dań. 

Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, jakie są czynniki wpływające na jakość grzybów. Jest ich dość sporo, ale kiedy będziemy się kierować wyżej opisanymi wskazówkami, to z całą pewnością nasze grzyby będą piękne, smaczne i wartościowe. Pamiętaj o odpowiedniej temperaturze, wilgotności powietrza oraz prawidłowym przechowywaniu grzybów, a będą one stanowiły świetny i smaczny dodatek do Twoich potraw! 

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij