Sklep

Pójście na grzyby to połączenie “przyjemnego z pożytecznym” – w końcu idziemy odpocząć na świeżym powietrzu oraz zbieramy grzyby! Pożądamy ich z uwagi na walory smakowe oraz bogactwo przydatnych pierwiastków śladowych. Niestety, występowanie grzybów jest uzależnione od pogody oraz zmian w ekosystemach leśnych związanych z klimatem. 

Wpływ zmian klimatycznych na występowanie grzybów

Zmiana klimatu odnosi się do długotrwałego przekształcenia elementów klimatu, które są w stanie utrzymywać się przez długi okres. Skutki globalnego ocieplenia dla grzybów odnoszą się do ich występowania oraz szybkości rozwoju. Obecnie przede wszystkim zmagamy się ze zbyt wysoką temperaturą oraz suchością. A jakie czynniki mają największy wpływ na występowanie grzybów? Oto trzy najważniejsze!

Temperatura

Temperatura powietrza ma ogromny wpływ na wzrost owocników grzybów. Zbyt wysoka, np. powyżej 30°C jest w stanie całkowicie zatrzymać proces wzrostu. Przyczynia się także do wysuszenia i pogorszenia jakości grzyba. Ponadto, w wysokiej temperaturze w ciągu kilku dni zjadają je od środka m.in. larwy owadów. Wyższa temperatura również spowalnia wzrost.

Opady deszczu

Mówi się, że coś rośnie jak grzyby po deszczu. To stare, doskonale znany przysłowie odnosi się do stanu lasu po opadach. Wówczas grzyby rosną szybko oraz w dużej ilości. Można zatem śmiało założyć, że jeśli w dzień padało, to maksymalnie po dwóch dniach w lesie pojawiają się dorodne grzyby!

Przepływ i wilgotność powietrza

Warto również zaznaczyć, że do wzrostu i rozwoju grzybni potrzebny jest regularny przepływ powietrza. Grzybnia przechodzi głównie przez górne warstwy gleby, dlatego odczuwa wszelkie zmiany w ilości dostarczanego powietrza, a także jego temperatury czy wilgotności. 

Kiedy najlepiej iść na grzyby? 

Wycieczka do lasu w poszukiwaniu grzybów może być mniej lub bardziej udana. Szczyt sezonu w Polsce przypada na wrzesień i październik, a ich wysyp zależy od pogody. Pamiętajmy zatem, że jeśli: 

  • padało, a gleba jest wilgotna, to maksymalnie po dwóch dniach w lesie pojawią się grzyby – czas ten zależy głównie od gatunku preferowanego przez nas grzyba, 
  • ściółka nie jest sucha, tylko wilgotna, a w nocy nie było przymrozków, 
  • powietrze jest wilgotne, a temperatura jest powyżej 12°C. 

Możemy również zainwestować we własne grzyby – wystarczy zakupić grzybnie na stronie Grzybnie. A co więcej, znajdziemy tam wiele porad, jak zadbać o własne okazałe owocniki!

Powyższe informacje pomogą zarówno początkującym, jak i doświadczonym grzybiarzom wybrać odpowiedni dzień na pójście do lasu. Pamiętajmy zatem, że nie tylko zmiany klimatyczne, ale także warunki pogodowe mają wpływ na występowanie grzybów w lesie. 

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij