Sklep

Gąska zielona, nazywana również mianem “żółtopiórki” to ciekawy gatunek grzyba z nietuzinkowym, falowanym kapeluszem. Jednak jej przydatność do spożycia wiąże się z wieloma kontrowersjami. Jakie są właściwości i cechy tego gatunku grzyba z rodziny gąskowatych?

Jak wygląda gąska zielona?

Gąska zielona charakteryzuje się kapeluszem o specyficznym, kulistym lub dzwonkowatym kształcie. Kiedy grzyb rośnie, kapelusz staje się coraz bardziej wklęsły. Analizując charakterystykę gąski zielonej nie można zapomnieć też o specyficznym kolorze brzegów owocnika. Barwa przybiera tam oliwkowy odcień. Ten gatunek grzyba można też rozpoznać po blaszkach. Są intensywnie żółte, a ich rozmieszczenie jest stosunkowo gęste. Charakteryzuje je także nieregularna długość. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów na temat charakterystyki gąski zielonej i innych gatunków grzybów, koniecznie odwiedź stronę grzybnie.pl

Czy gąska zielona jest jadalna?

Właściwości i cechy tego grzyba są dość kontrowersyjne. Jednak w polskim prawie gąskę zieloną dopuszczono do obrotu handlowego. Istnieją pewne badania, które wskazują na pewną toksyczność i zagrożenia związane z tym gatunkiem. Mimo przypadków faktycznych zatruć po spożyciu gąski zielonej, nadal żadna analiza nie doprowadziła jednoznacznie do znalezienia w owocnikach jakiejkolwiek substancji zagrażającej życiu lub zdrowiu. Są więc one cały czas spożywane i wykorzystywane w kuchni przez wiele osób. Niektóre źródła podają, że bezpieczniejsze jest wykorzystanie uprzednio zamrożonych grzybów. Z pewnością też ryzyko ewentualnego zatrucia zmniejszy się w przypadku spożywania gąsek uprawianych we własnym ogrodzie. Choć hodowla grzybów na własną rękę nadal nie jest popularna, warto rozważyć tę opcję. Grzybnię można kupić m.in. w sklepie https://grzybnie.pl/grzybnia-gaska. Dzięki wybraniu takiego rozwiązania można mieć pewność, że wykorzystana do przygotowania posiłku gąska nie jest grzybem trującymi, ani nie zawiera trujących substancji. 

Gdzie można znaleźć gąskę zieloną?

A jakie są najczęstsze miejsca występowania i siedliska gąski zielonej? 

  • Gleba – gąski zielone można znaleźć w piaszczystej glebie, najczęściej takiej z dużą ilością porostów. Z reguły grzyby te rosną w całych gromadach. 
  • Rodzaje lasów – naturalne siedliska gąsek zielonych to głównie bory sosnowe i lasy iglaste. 

Zbieranie gąsek zielonych nie jest łatwe. Można powiedzieć, że stanowi spore wyzwanie! Wynika to z tego, że cały cykl rozwoju odbywa się pod ziemią, a na powierzchni można dostrzec jedynie kapelusz, który z reguły jest ukryty wśród mchu. Po odnalezieniu gąski zielonej, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych z jej identyfikacją, warto skonsultować się z mykologiem. 

Gąska zielona to grzyb, który coraz rzadziej można znaleźć w lasach. W niektórych krajach – m.in. w Niemczech i na Słowacji, ma status gatunku zagrożonego! Chcąc wykorzystywać gąski w kuchni, warto spróbować wyhodować je we własnym ogrodzie.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij