Sklep

Borowik szatański lub też inaczej diablik, szatan czy smoczy łeb to grzyb, który jest postrachem wielu początkujących grzybiarzy. Jest to uzasadnione, gdyż ich spożycie – nawet po długotrwałej obróbce termicznej, jest szkodliwe. A jak odróżnić go od innych gatunków? Oto garść informacji na temat tego trującego grzyba!

Borowik szatański – jak odróżnić go od innych gatunków?

Obecnie borowik szatański jest uważany za rzadkość w polskich lasach. Gatunek ten można znaleźć w dobrze nasłonecznionych lasach liściastych – zazwyczaj w sąsiedztwie dębów lub buków, najczęściej na glebach wapiennych. Szacuje się, że występuje tylko w dwóch miejscach, czyli na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej i w górach Kaczawskich. A po czym można go rozpoznać od innych gatunków, takich jak np. borowik szlachetny

 • kapelusz może być w kolorze szarym, siwym lub lekko żółtym, a skórka nie oddziela się od miąższu, 
 • trzon mierzy 4-12 cm wysokości i najczęściej jest cieniowany od żółtego, przez różowy i brązowy, czasem jednak może on być całkowicie czerwony lub żółty, 
 • miąższ jest biały lub kremowobiały, a po przekrojeniu zaczyna wpadać w błękit. 

Toksyczność i niebezpieczeństwa związane z borowikiem szatańskim

Borowik szatański jest grzybem trującym, ujętym w Czerwonej Liście grzybów wielkoowocnikowych zagrożonych wymarciem. Jednak skąd wynika toksyczność i niebezpieczeństwa związane z borowikiem szatańskim? Jak się okazuje, zawierają one nietrawione przez nasz przewód pokarmowy żywice, a także trujące muskaryny i bolesatyny. Z uwagi na to, już po około trzech godzinach po spożyciu borowika szatańskiego pojawiają się pierwsze dolegliwości, takie jak:

 • biegunki, 
 • wymioty, 
 • bóle brzucha, 
 • bóle głowy, 
 • zaburzenia widzenia. 

W przypadku spożycia borowika szatańskiego należy jak najszybciej wywołać wymioty, a następnie udać się do lekarza.

Jak unikać pomyłek w identyfikacji grzybów?

Brak szybkiej reakcji po spożyciu borowika szatańskiego może skutkować trwałym uszkodzeniem wątroby. Zatem, jak odróżnić go od innych gatunków grzybów? Na stronie Grzybnie znajdziemy grzybnie jadalnych grzybów oraz porady, jak prawidłowo identyfikować gatunki prawdziwków – w końcu każdy grzyb ma jakieś charakterystyczne cechy. W porównaniu m.in. do borowika szlachetnego, borowik szatański ma: 

 • miąższ zmieniający kolor po przekrojeniu oraz siniejący pod naciskiem,
 • inny kolor kapelusza, 
 • rurki jasnożółte, a u dojrzałych osobników – pomarańczowe lub czerwone.

Wiedząc, jak wygląda borowik szatański oraz znając kilka sposobów umożliwiających nam identyfikację grzybów, możemy uniknąć zatrucia! Uważajmy zatem w czasie grzybobrania oraz nie zbierajmy grzybów, które wydają nam się podejrzane.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij