Sklep

Dla wielu polskich rodzin zbieranie grzybów to sposób na wspólne spędzenie czasu – i to w otoczeniu natury! Jednak sezon grzybowy to nie tylko czas na rodzinne spacery, ale także uzupełnienie kuchni o liczne grzyby, które podkreślą smak wielu potraw. Jednym z nich jest maślak zwyczajny. A jakie jest znaczenie tego grzyba dla przyrody i ludzi?

Maślak zwyczajny – gdzie go szukać?

Maślak zwyczajny to grzyb, którego możemy szukać głównie w lasach sosnowych, a także mieszanych. Najczęściej rosną przy młodych sosnach oraz przy modrzewiu, dlatego z powodzeniem możemy tam zastosować grzybnie maślaka ze strony Grzybnie. Gatunek ten wchodzi w mikoryzę, czyli odmianę symbiozy z wybranymi gatunkami drzew. W ten sposób grzyby i korzenie wymieniają między sobą życiodajne substancje. Sam maślak zwyczajny nie ma specjalnych upodobań pod kątem gleby, jednak najczęściej występuje na terenach piaszczystych. Znajdziemy go w okresie od maja do października, a czasami nawet w listopadzie czy w grudniu!

Jakie są unikalne cechy maślaka zwyczajnego?

Maślak zwyczajny to grzyb, który każdy z nas może znaleźć w lesie. Jego kapelusz ma 4-15 cm średnicy o początkowo półkolistym, a później spłaszczonym kształcie. Barwa może być brązowo żółta, jasnobrązowa, kasztanowo brązowa, a nawet czekoladowo brązowa. Rurki w pierwszej fazie są żółtawe, a później ciemnieją z odcieniem oliwkowym. U młodych owocników są pokryte od spodu białą błoną, łączącą brzeg kapelusza z trzonem. Ten natomiast ma od 3 do 8 cm wysokości i od 1 do 2,5 cm grubości. Sam miąższ w kapeluszu i trzonie ma kolor białawy, kremowy, a później żółtawy. Po uszkodzeniu lub przecięciu nie zmienia barwy. Cechą charakterystyczną maślaka zwyczajnego jest skórka na jego kapeluszu. Jest ona pokryta gęstym, lepiącym się śluzem, którego nie należy spożywać. Nie jest on trujący, jednak nasz przewód pokarmowy nie jest w stanie go strawić czy usunąć, przez co po jego spożyciu możemy mieć poważne kłopoty gastryczne. Nie zapominajmy zatem o usunięciu skórki maślaka zwyczajnego!

Maślak zwyczajny – znaczenie tego grzyba dla przyrody i ludzi

Wybierając się do lasu na grzyby, często nie myślimy o tym, jaka jest ich ekologiczna rola w ekosystemie leśnym. W przypadku maślaka zwyczajnego ogromne znaczenie ma tutaj wcześniej wspomniane zjawisko mikoryzy. Oznacza to, że grzyb czerpie substancje odżywcze z rośliny, w tym przypadku najczęściej sosny, a w zamian dzięki silnie rozbudowanej grzybni ma większą sprawność w pobieraniu wody oraz soli mineralnych. A jakie maślak zwyczajny ma znaczenie dla ludzi? Przede wszystkim jest to jadalny i bardzo smaczny grzyb, który można wykorzystać w kuchni. Dodatkowo stanowi źródło cennych witamin i biopierwiastków. Wybierając się na poszukiwanie maślaka zwyczajnego musimy wiedzieć jedno – nie sposób pomylić go z żadnym trującym okazem. W ten sposób mogą go zbierać nawet mniej doświadczeni grzybiarze. Oprócz tego warto wiedzieć, że wszystkie gatunki maślaków są jadalne, a różnią się jedynie walorami smakowymi. 

Maślak zwyczajny to jeden z ciekawszych grzybów. Jest przez nas poszukiwany głównie ze względu na walory smakowe, a także wspaniały, leśny aromat. Warto zatem sięgnąć po niego!

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij