Sklep

Kto z nas nie kocha kurek czy boczniaków? Tego typu grzyby możemy na szczęście dostać w najbliższym supermarkecie, jednakże warto wiedzieć, że znacznie korzystniejsza jest ich własna hodowla. W tym artykule dowiesz się jak zacząć hodowlę grzybów w swoim ogródku!

Krok po kroku: hodowla grzybów

Pierwsze pytanie, które się nasuwa: czy każdy z nas może uprawiać hodowlę grzybów we własnym ogrodzie? Oczywiście, że tak! Amatorskie uprawy grzybów leśnych stają się coraz bardziej popularne. Ponadto istnieje szereg gatunków grzybów, z którymi możesz rozpocząć swoją przygodę z hodowlą. Warto jednak też wiedzieć, że niestety nie wszystkie grzyby nadają się do samodzielnej uprawy. Nie zawsze będziemy bowiem w stanie zapewnić im odpowiednie warunki. Nasz ogród musi zatem na początek spełniać pewne wymagania, abyśmy mogli rozpocząć hodowlę.

Hodowla grzybów dla początkujących

Aby rozpocząć uprawę grzybów, najpierw należy posiadać samą grzybnię. Można ją zakupić lub samemu wyhodować – wystarczy wyrzucić pozostałości grzybów po grzybobraniu na odpowiednio przygotowany teren. Istnieje szansa, że grzybnia samodzielnie rozwinie się w tym miejscu, jednakże pierwsze rozwiązanie jest znacznie pewniejsze i mniej czasochłonne. Taką grzybnię możesz dostać w naszym sklepie internetowym. Natomiast sama uprawa rozpoczyna się od właściwie przygotowanego terenu. Warto wiedzieć, że wystarczy nawet niewielki skrawek ogródka, w którym rosną drzewa. Jednakże warto także pamiętać o tym, że każdy gatunek grzyba posiada nieco inne wymagania, a niektóre z nich będą rosły wyłącznie pod konkretnymi gatunkami. Dlatego też przed rozpoczęciem hodowli należy się zastanowić nad tym, czy uprawa danego grzyba będzie opłacalna. Natomiast grzybnia także powinna podlegać odpowiedniemu przygotowaniu. Zakupiona grzybnię należy bowiem w pierwszej kolejności wymieszać z 5 litrami torfu oraz 1 litrem węgla drzewnego. Najlepiej sprawdzi się tutaj torf włóknisty, a jeśli nie posiadasz węgla drzewnego, śmiało może go zastąpić popiołem z kominka (w którym palone było tylko drewnem) lub po ognisku. Istotny jest także czas aplikacji grzybni – w zależności od gatunku grzyba może on się nieco różnić. Jednakże ogółem własną hodowlę grzybów możesz zakładać od marca do nawet późnej jesieni. Przy odpowiednio przygotowanej grzybni i terenu oraz sprzyjających warunkach pierwszy zbiorów możesz spodziewać się po 2-3 latach.

Dlaczego warto hodować grzyby w domu?

Hodowla grzybów z grzybni wiąże się przede wszystkim ze satysfakcją, a Twój ogród nabierze leśnego klimatu. Ponadto własna uprawa jest zdecydowanie bardziej ekonomiczna niż zakup “sklepowych” grzybów. Zaoszczędzamy tutaj także czas, który poświęcilibyśmy na żmudne poszukiwanie grzybów podczas grzybobrania. Poza tym hodowla grzybów nie jest trudna, a jej efekty są szybko widoczne!

Każdy początkujący hodowca grzybów z pewnością nie wie, od czego właściwie zacząć. Dlatego też przydatny się okazuje poradnik dla początkujących hodowców grzybów taki jak ten. Jeśli będziesz trzymał się wyżej wymienionych zasad, z pewnością już wkrótce zobaczysz pierwsze efekty swojej hodowli.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij