Sklep

Nie każdy zdaje sobie sprawę z właściwości zdrowotnych grzybów, ponieważ mówienie o tym nie jest wśród społeczeństwa polskiego popularne. Polacy bardziej skupiają się na walorach smakowych grzybów, niż na tym, że mogą pomóc zdrowiu. Grzyby w medycynie naturalnej są wykorzystywane tak naprawdę od setek, a nawet tysięcy lat! Poznaj lecznicze właściwości wybranych gatunków grzybów!

Czym jest mykoterapia? 

Mykoterapia to terapia oparta na wykorzystaniu grzybów leczniczych w celu poprawy zdrowia i leczenia różnych schorzeń. Jest to dziedzina medycyny naturalnej, która korzysta z właściwości zdrowotnych różnych gatunków dermatofitów. W ramach takiej terapii wykorzystuje się różne grzyby, takie jak reishi, shiitake, maitake, maczużniki bojowe, które mają potencjalne właściwości lecznicze. Dermatofity te są bogate w biologicznie aktywne związki oraz składniki odżywcze, które mogą mieć korzystny wpływ na organizm.

Grzyby lecznicze – na co mogą pomóc?

  • Właściwości przeciwnowotworowe – od setek lat w różnych miejscach świata, grzyby były i nadal są wykorzystywane w walce z nowotworami. W tradycyjnej medycynie chińskiej był to jeden gatunek, a mianowicie maczużnik bojowy. Natomiast w medycynie ludowej wschodniej Europy w XVI i XVII wieku do leczenia nowotworów były wykorzystywane owocniki włóknouszka ukośnego. Jeśli chodzi o Polskę, to działania przeciwnowotworowe wykazuje każdemu znany borowik szlachetny.
  • Obniżenie ciśnienia krwi, cholesterolu, zapobieganie miażdżycy oraz zakrzepom – niektóre gatunki grzybów, takie jak shiitake, reishi, żagwica listkowata czy boczniaki przyczyniają się do obniżenia ciśnienia, cholesterolu, zapobiegają miażdżycy oraz zakrzepom.
  • Obniżenie poziomu cukru we krwi – również żagwica listkowata, grzyby reishi czy maczużnik posiadają właściwości, które mogą odpowiadać za obniżenie poziomu cukru we krwi.
  • Właściwości przeciwalergiczne – co ciekawe, niektóre grzyby są również przeciwalergiczne, np. grzyby reishi, zimówka aksamitnotrzonowa, łuskwiak nameko oraz boczniak mikołajkowy. Otrzymane z nich substancje mogą pozytywnie wpływać na reakcję histaminową!
  • Łgodzenie stanów zapalnych – nie każdy wie o tym, że grzyby mogą pomóc w złagodzeniu stanu zapalnego, np. zapalenia stawów.
  • Działanie przeciwbólowe – inne gatunki posiadają właściwości przeciwbólowe, a świetnym przykładem tutaj jest soplówka gałęzista, której wyizolowana substancja może doskonale niwelować ból.
  • Ochrona wątroby – ekstrakty wydobywane z grzybów leczniczych, np. reichi mogą pozytywnie wpływać na ochronę wątroby.

Grzyby jako naturalny lek wykorzystywane są od naprawdę dawna. Warto wiedzieć, które gatunki mogą pomóc. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu posiadasz już taką wiedzę. Warto podkreślić, że każdy grzyb ma swoje unikalne składniki i działanie, a skuteczność i bezpieczeństwo stosowania w celach leczniczych mogą się różnić. W przypadku korzystania z grzybów leczniczych zawsze zaleca się skonsultowanie się z lekarzem lub specjalistą, aby uzyskać odpowiednie doradztwo i zrozumieć potencjalne skutki uboczne lub interakcje z innymi lekami. Więcej informacji dotyczących grzybów znajdziesz na naszej stronie, a szczególnie polecamy sekcję blogową, która obfituje w różne porady i ciekawostki. Serdecznie zapraszamy!

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij