Sklep

Grzybobranie to lubiana aktywność, która dla wielu osób jest wartościowym sposobem na spędzanie czasu wolnego. Jak zadbać o zachowanie równowagi ekosystemu podczas zbierania grzybów? Poznaj zasady ekologicznego grzybobrania i ciesz się czasem spędzonym w lesie.

Gdzie zbierać grzyby z poszanowaniem przyrody?

Zastanawiając się nad tym, gdzie wybrać się na grzybobranie, trzeba przede wszystkim zorientować się, czy wybrany teren nie jest objęty ograniczeniami. Obszary, które należą do Lasów Państwowych, są w pełni bezpieczne i można na nich zbierać praktycznie nieograniczone ilości grzybów. Zasady ekologicznego grzybobrania wiążą się z tym, że w Parkach Narodowych i rezerwatach nie należy zbierać grzybów. Warto zwracać uwagę także na okresowe zakaz. Są one związane z funkcjonowaniem środowiska na danym obszarze i dostosowywanie się do nich pozwala na zachowanie równowagi ekosystemu podczas zbierania grzybów

Zasady ekologicznego grzybobrania?

Jak przygotować się do zbierania grzybów? Po wybraniu miejsca na grzybobranie należy wyposażyć się w niewielki, dość ostry nożyk i koszyk bądź wiaderko. Najlepszy będzie pojemnik wiklinowy – im lepsza wentylacja, tym lepiej dla zebranych grzybów. Konieczne jest precyzyjne poznanie gatunków rosnących w wybranej lokalizacji. Zbierać można tylko gatunki jadalne, co do których ma się pewność związaną z ich kwalifikacją. Zbieranie grzybów z poszanowaniem przyrody wiąże się z koniecznością zachowania ostrożności i unikaniem niszczenia runa leśnego. Nie można w szczególności wyrywać żadnych roślin, a wykluczone jest niszczenie grzybni. Należy tego unikać, gdyż czynność ta uniemożliwia rozwijanie się kolejnych okazów. Zwracać uwagę warto także na grzyby trujące. Choć nie nadają się do zebrania, nie można ich niszczyć. Stanowią bowiem ważną funkcję w leśnym ekosystemie. Aby zbieranie grzybów było możliwie najmniej inwazyjne dla środowiska, warto miejsce po nim przykryć ściółką leśną. 

Ochrona przyrody podczas zbierania grzybów

Ekologiczne zbieranie grzybów jest możliwe. Warto pamiętać jednak o kilku podstawowych zasadach dotyczących ochrony przyrody. Przede wszystkim, w lesie nie można wyrzucać śmieci. Najważniejsze jest unikanie zostawiania szklanych butelek, które mogą wywołać pożar podczas słonecznych dni. Warto też zbierać śmieci znalezione po drodze – dzięki temu można nie tylko miło spędzić czas na grzybobraniu, ale również przysłużyć się środowisku. Wiele osób wybierając się na grzyby zabiera ze sobą psy. Nie jest to jednak najlepszy pomysł. Szukanie grzybów wiąże się z częstym schodzeniem ze ścieżki, a obecność czworonoga na terenie zamieszkiwanym przez dzikie zwierzęta, może mieć na nie szkodliwy wpływ. Jeśli jednak zdecydujesz się na grzybobranie wspólnie z pupilem, koniecznie trzymaj go na smyczy! W przeciwnym razie nie tylko zaszkodzisz leśnemu ekosystemowi, ale również narazisz się na zapłacenie mandatu. 

Grzybobranie może być przyjemną aktywnością i idealnym sposobem na spędzenie wolnego dnia. Warto jednak pamiętać o podstawowych zasadach, które umożliwią zbieranie grzybów bez szkody dla środowiska naturalnego i leśnego ekosystemu. 

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij