Sklep

Wielu z nas zastanawia się, gdzie najlepiej szukać grzybów, a nawet, jakie są najlepsze regiony w Polsce na grzybobranie. Często bowiem decydujemy się na połączenie wypoczynku z możliwością zbierania grzybów. Z pomocą przychodzi ten artykuł, w którym dowiesz się, gdzie znaleźć grzyby w Polsce.

Gdzie szukać grzybów?

Warto pamiętać o tym, że las lasowi nierówny i nie każdy będzie stanowił odpowiednie miejsce dla grzybobrania. Doświadczeni grzybiarze wiedzą, w jakich obszarach możliwe są największe zbiory. Grzybów należy szukać w szczególności w lasach, które rosną “od zawsze”, w dużych kompleksach. Oczywiście w niewielkich lasach również mogą pojawiać się grzyby, jednakże ich wysyp jest zdecydowanie mniejszy oraz krótszy. Wynika to głównie z tego, iż są one bardziej podatne na przesuszenie z powodu upałów oraz małej ilości deszczu. Poza tym duże lasy mają to do siebie, że nawet najbardziej doświadczeni grzybiarze nie są w stanie wyzbierać wszystkich okazów. 

Gdzie zbierać grzyby w Polsce?

Przede wszystkim warto podkreślić, że w każdym regionie jesteśmy w stanie znaleźć naprawdę piękne okazy i istnieje wiele miejsc na grzybobranie w Polsce. Poza tym nie są to tylko miejsca “odludne”, położone z dala od cywilizacji. Grzybów możemy szukać nawet w pobliżu dużych aglomeracji, takich jak Poznań czy Warszawa. Już na samych ich obrzeżach mamy naprawdę sporo lasów, w których nie brakuje znakomitych okazów, takich jak borowiki szlachetne czy maślaki. Przykładowo na prawym brzegu Wisły ciągną się duże kompleksy leśne, które stanowią świetne miejsce na grzybobranie. Jednakże najbardziej obfitymi w grzyby miejscami są regiony takie jak: Bieszczady, Beskidy czy Bory Dolnośląskie. W Bieszczadach pierwsze borowiki można znaleźć już w maju, a jesienną porą jest ich tutaj zdecydowanie najwięcej. Natomiast Beskid Niski to obszar doskonale znany doświadczonym grzybiarzom  – w tym regionie możemy liczyć na obfity wysyp prawdziwków i rydzów. Ponadto, na tutejszych terenach jesteśmy w stanie zapełnić swój koszyk nawet w pół godziny. Tymczasem w Borach Dolnośląskich przez cały sezon możemy spotkać prawdziwe tłumy miłośników grzybobrania.

O czym warto pamiętać?

Grzybów w polskich regionach zdecydowanie nie brakuje. Zanim jednak wybierzemy się na grzybobranie, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Po pierwsze, pod żadnym pozorem nie wolno zbierać grzybów na obszarach chronionych, np. w rezerwatach czy parkach narodowych. Jeśli nie będziemy przestrzegali tej zasady, możemy dostać mandat. Poza tym starajmy się wybierać na grzybobranie takie miejsca, które znamy i które nie znajdują się zbyt daleko od drogi –  w lesie bardzo łatwo się zgubić. I co najważniejsze  – zbierajmy tylko te grzyby, do których mamy pewność. Bardzo często niepozornie wyglądający grzyb może być śmiertelnie trujący. 

Grzyby pojawiają się niemalże w każdym miejscu w Polsce. Istnieje jednak kilka regionów, do których zdecydowanie warto się wybrać w ramach urlopu. Połowę sukcesu grzybobrania stanowi bowiem wybranie odpowiedniego miejsca. Każdy zapalony grzybiarz powinien wiedzieć, gdzie szukać najpiękniejszych okazów.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij