Sklep

Zbliża się szczyt sezonu na grzybobranie! Szykujemy koszyk na grzyby, nożyk do ich ścinania czy niezbędne elementy ubioru, takie jak czapka i kalosze. Wielu z nas zabiera także atlas grzybów w formie papierowej lub elektronicznej, aby odróżnić grzyby jadalne od trujących. Pozwala to również na poznanie najbardziej pożądanych kulinarnie grzybów. Oto krótki przewodnik po rodzajach borowików, zawierający najważniejsze różnice!

Jak rozpoznać borowiki, czyli czym wyróżnia się borowik szlachetny?

Potocznie nazywany prawdziwkiem. Występuje pospolicie od lata do jesieni we wszystkich lasach z preferencją dla iglastych. Ma klasyczny, brązowy kapelusz z jaśniejszymi brzegami. W kuchni jest niezwykle cenionym grzybem, a wszystko to z uwagi na nie czerniejący w czasie obróbki miąższ. Po ususzeniu nadaje potrawa niepowtarzalny smak i aromat. Borowik szlachetny może być pomylony z niejadalnym goryczakiem żółciowym, znanym również pod nazwą szatan. Ma on niezwykle intensywny, gorzki smak, który nie zanika po obróbce termicznej. Znaczne podobieństwo wykazuje także borowik usiatkowany.

Grzybobranie borowików, czyli jak wygląda borowik usiatkowany?

Ta odmiana jest traktowana jako usiatkowana wersja borowika szlachetnego. Cechą wyróżniającą jest tutaj zamszowa powierzchnia kapelusz, która może być mniej lub bardziej spękana. Siateczka na powierzchni trzonu jest dobrze wykształcona i się ma do podstawy, jednak cecha ta jest zmienna, zwłaszcza w okresie rozwoju owocnika. Jest ceniony w kuchni za przyjemnie specyficzny i silny aromat – zwłaszcza po ususzeniu. Borowik usiatkowany może być pomylony z goryczakiem żółciowym i innymi rodzajami borowików. 

Różne rodzaje borowików, czyli do czego jest podobny borowik sosnowy? 

W lesie iglastym znajdziemy różne rodzaje borowików, w tym borowika sosnowego. Posiada on ciemny, czerwono-brązowy kapelusz, który może przechodzić nawet do ciemnego odcienia kasztanowego brązu. Jest ceniony niemalże tak samo, jak borowik szlachetny i niezwykle trudno rozdzielić te gatunki, gdy mamy do czynienia formami o przejściowym ubarwieniu lub wyrastającymi w nietypowych siedliskach. W czasie grzybobrania borowik sosnowy może zostać pomylony przede wszystkim z borowikiem ciemnobrązowym, który również jest jadalnym i smacznym grzybem. Ponadto wykazuje podobieństwo do borowika szlachetnego i borowika usiatkowanego. 

Borowiki w lesie, czyli czym charakteryzuje się borowik brzozowy?

Jest to kolejna odmiana borowika szlachetnego, która występuje w pobliżu brzóz. Można go znaleźć nie tylko w lasach liściastych, ale także w naszych ogródkach działkowych. Jest to niezwykle smaczny grzyb, którego znalezienie przysparza wiele satysfakcji. Wynika to z faktu, iż borowik brzozowy nie jest zbyt pospolitym grzybem. W lasach różne rodzaje borowików są do siebie podobne i tak też jest w tej sytuacji. Grzyb ten stosunkowo często jest mylony z borowikiem usiatkowanym. 

Wiele osób do lasu udaje się na poszukiwanie borowików. Warto zatem wiedzieć, jak rozpoznać borowiki jadalne i trujące, a także jakie są podstawowe różnice między poszczególnymi gatunkami.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij