Sklep

Grzyby hodowane we własnym ogrodzie są gratką dla wszystkich miłośników tego przysmaku. Jeszcze lepszą informacją dla tych osób jest fakt, że istnieją gatunki, które uprawia się nie tylko na zewnątrz. Dzięki temu można cieszyć się nimi przez cały rok – bez konieczności wielomiesięcznego oczekiwania na poczucie wyjątkowego smaku ulubionych grzybów. Należą do nich pieczarki, boczniaki i shiitake.

Pieczarki

Te najbardziej popularne grzyby hodowlane wzbogacają smak wielu potraw w polskiej kuchni. Można traktować je jako dodatek do mięs czy sosów, a w kontekście zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia nie można zapomnieć o ich znaczącej roli w wielu daniach. Jedzenie jeszcze bardziej zachwyci bliskich jeśli poinformuje się o pochodzeniu pieczarek, bowiem te mogą być owocem własnej hodowli. Nie potrzebują wiele – wystarczy zapewnić im odpowiednie podłoże, na które najlepiej nadaje się słoma z końskim łajnem, a także ciemne, wilgotne i ciepłe pomieszczenie (o temperaturze 12-20°C).

Boczniaki

boczniak blogWiele supermarketów ma wśród swoich produktów boczniaki, które podbijają serca coraz liczniejszej grupy osób. Po co jednak wydawać pieniądze, skoro w łatwy sposób można wyhodować je we własnym domu? Miejscem najlepiej nadającym się do tego celu są piwnice czy altany, które zapewnią grzybowi odpowiednią wilgotność powietrza. Grzybnie aplikuje się na drewno lub słomę zgromadzoną w jutowych workach. Wór wymaga dostosowania do tak nietypowego użycia, mianowicie należy wyciąć w nich otwory o średnicy centymetra, które powinny być rozmieszczone co około 15 centymetrów. Jeśli zaś chodzi o temperaturę, to najlepsza dla rozwoju boczniaków wynosi 20°C, a po pojawieniu się pierwszych okazów powinna zmniejszyć się o 5-10°C. Zbiory grzybów hodowanych na słomie będą możliwe już po upływie kilku miesięcy od aplikacji grzybni, natomiast okazy wyrastające na drewnianym podłożu nadają się do jedzenia po upływie roku.

Shiitake

shiitakeChodź nadano im polską nazwę, twardziaki jadalne, to i tak bardziej przyjęła się obcobrzmiąca nazwa. To grzyby pochodzące z Dalekiego Wschodu, które poza swoim delikatnym smakiem mają właściwości lecznicze. Przypisuje się im zapobieganie, a nawet leczenie nowotworów, wspieranie organizmu w walce z chorobą HIV oraz przy chemioterapii. Ponadto mówi się o nich “eliksir życia”, gdyż dzięki zawartym w nim substancjom przyczynia się do zwalczania stresu, odzyskania sił witalnych i energii. Warto więc włączyć go do swojej diety – jest to tym łatwiejsze, że podobnie jak pozostałe grzyby wymienione w tym artykule, shiitake można wyhodować we własnym domu. Twardziak wyrośnie na każdym podłożu składającym się z martwego drewna drzew liściastych, które przeleży od 1 do 3 miesięcy. Po upływie tego czasu należy zrobić w nim otwory na grzybnię, podlać ją i przenieść drewno do pomieszczenia o temperaturze 16-22°C. Powinno być ono osłonięte od wiatru, wilgotne i ciemne – zachowanie tych kryteriów gwarantuje obfite zbiory, bowiem w ciągu kilku lat z jednej grzybni można otrzymać 5 kg twardziaków.

Najbardziej pożądaną cechą hodowcy grzybów jest cierpliwość. Tylko jej brak może stanowić jakąkolwiek przeszkodę w cieszeniu się z własnych plonów, bo jeśli ktoś zechce podjąć trud uprawy, to zastosowanie się do powyższych wskazówek gwarantuje mu sukces. Pieczarka, boczniak i shiitake są przysmakami, które bez szczególnych przygotowań można wyhodować we własnym domu niezależnie od pory roku!

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij