Sklep

Przyroda nadal może być zagrożeniem dla człowieka, na dowód tej tezy wystarczy pomyśleć o piraniach w Amazonce, zabójczym mrozie Syberii, czy nurkach poparzonych przez ukwiały lub meduzy. Okazuje się jednak, że niebezpieczeństwo czai się nawet w naszych polskich lasach, w postaci najbardziej niebezpiecznych grzybów.

zatrucia grzybnie5. piestrzenica kasztanowata

Z wyglądu nieco przypomina smardza, ponieważ podobnie jak on ma grubą, białą nóżkę i pofałdowaną główkę w odcieniach brązu lub czerwieni, o strukturze kojarzącej się ze zwojami mózgowymi. Można na nią trafić głównie w lasach sosnowych, najczęściej w niskich partiach gór. Zjedzenie grzyba po długotrwałym suszeniu lub gotowaniu nie powinno okazać się szkodliwe dla zdrowia, ale spożycie go na surowo może się skończyć zaburzeniami układu pokarmowego, uszkodzeniem szpiku lub nerwu wzrokowego.

4. zasłonak rudy

Z kolei w dębinach da się znaleźć przypadkiem grzyba o nazwie zasłonak rudy. Na pierwszy rzut oka wygląda niegroźnie, ma półkolisty lub lekko wklęsły kapelusz o barwie cynamonu i regularne blaszki żółte lub pomarańczowe, w zależności od wieku osobnika. Jest stosunkowo rzadki, więc fakt, że jest śmiertelnie trujący odkryto w Polsce dopiero w latach 50., kiedy po zjedzeniu dawki około 150 g zmarło 10 osób. Mniejsza ilość prowadzi do niewydolności nerek.

3. muchomor plamisty

Choć to muchomory czerwone występują najczęściej i zazwyczaj jako pierwsze przychodzą ludziom do głowy jako przykład trującego grzyba, inne gatunki z tej rodziny są znacznie groźniejsze. Muchomora plamistego stosunkowo łatwo rozpoznać, ponieważ jego płaski lub zaokrąglony ku górze kapelusz pokrywają charakterystyczne, jasne cętki, a trzon ma bulwiasty dół z rzędami wałeczków. Jego trucizna bardzo gwałtownie atakuje centralny układ nerwowy.

2. muchomor jadowityjadowity blog

Muchomor jadowity jest znacznie rzadszy niż inne grzyby muchomorowate, w tym wymieniony już muchomor plamisty. Z tego powodu wielu grzybiarzy nawet nie jest świadomych jego istnienia i zdarza się, że zbierają takie okazy bez zastanowienia. Niestety, spożycie choćby małego kawałka prowadzi do nieodwracalnych uszkodzeń wątroby. By go rozpoznać, trzeba zwrócić uwagę na wysmukły trzon zwieńczony pierścieniem i wypukłym kapeluszem z gęstymi blaszkami. Grzyb jest cały biały, z wiekiem czasem żółknie.

Najgroźniejszy z groźnych – muchomor sromotnikowy

Pierwsze miejsce na liście najgroźniejszych grzybów, a tym samym najbardziej trujących organizmów w Polsce, zajmuje bezdyskusyjnie muchomor sromotnikowy. Dorosłego człowieka może zabić nawet dawka 50 gramów! Dla własnego bezpieczeństwa, w lesie należy wystrzegać się jak ognia gładkich, zielonkawych kapeluszy, z których łatwo można ściągnąć skórkę. Znak ostrzegawczy stanowią również jaśniejsze blaszki, biały, słodki miąższ i walcowaty trzon z pierścieniem.

Po wystąpieniu jakichkolwiek objawów, wywołanych przypuszczalnie spożyciu jednego z powyższych, bądź jakiegokolwiek innego trującego grzyba, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, a najlepiej udać się do szpitala. Ważne, by ostrzec także inne osoby, które mogły jeść tę samą potrawę, prawdopodobnie zawierającą truciznę.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij