Sklep

Grzyby, nawet jadalne, mogą spowodować poważne problemy zdrowotne, dlatego nie każdy powinien je spożywać. Wzdęcia, bóle brzucha czy biegunka to tylko niektóre z objawów zatrucia.  W jaki sposób te leśne skarby, wpływają na nasz organizm i dlaczego, czasem dobrze jest zrezygnować z ich jedzenia?

Grzyby – kto nie powinien ich jeść

Mówiąc o osobach, które nie powinny jeść grzybów, na samym początku należy wymienić dzieci. Ich układ pokarmowy nie jest jeszcze na tyle wykształcony, aby swobodnie trawić grzyby, dlatego zakłada się, że należy poczekać do ósmego, czy nawet dziesiątego roku życia aby młody człowiek, bez skutków ubocznych, mógł zjeść danie z tym składnikiem. Oczywiście, należy podawać go w niewielkich ilościach, najlepiej aby był drobno pokrojony i ugotowany, co ułatwi pracę wątrobie. Winowajcą jest tutaj chityna, która nie jest rozpuszczana przez nasze kwasy żołądkowe i z tego właśnie powodu z leśnego przysmaku powinny również zrezygnować osoby starsze, cierpiące na różnego rodzaju schorzenia nerek, a także te, zmagające się z wszelkimi problemami dotykającymi układ pokarmowy. Jeść grzyby jednak swobodnie mogą kobiety w ciąży i matki karmiące, ponieważ gatunki takie jak pieczarka czy kurka posiadają cenne właściwości odżywcze i nie oddziałują negatywnie na dziecko.

Dlaczego grzyby mogą zaszkodzić

Jak wcześniej wspominaliśmy, nasz organizm może mieć problem z trawieniem grzybów, ze względu na chitynę, przez co często po takim posiłku czujemy się zmęczeni i ociężali. Dlatego właśnie, jeśli planujemy je zjeść, lepszym rozwiązaniem będzie wybór tych gotowanych, ponieważ poddane smażeniu, przysporzą jeszcze więcej problemów trawiennych. Uważać należy także przy przetworach, do których zazwyczaj wykorzystywany jest ocet oddziałujący negatywnie na układ pokarmowy. Grzyby jadalne mogą wywołać zatrucie, jeśli były zbierane do pojemników plastikowych lub siatek jednorazowych, ponieważ wskutek reakcji z plastikiem białko ścina się i ulega rozkładowi. Ważną kwestią jest również, aby nie spożywać okazów starych, ani tych bardzo młodych. Zatrucie objawia się między innymi  biegunką, wymiotami, bólami głowy czy gorączką.

Czy grzyby mają wartości odżywcze?

Powszechnie utarło się przekonanie, że grzyby nie mają żadnych wartości odżywczych, co jednak jest sporą nieprawdą. Jest to niskokaloryczna przekąska, która posiada wiele witamin z grupy B i D, w zależności od danego gatunku. Są one również bogate w błonnik, który potrafi usprawnić pracę jelit, a także w potas, poprawiający, chociażby, naszą koncentrację. Cechują się wysoką przyswajalnością białka, dzięki czemu, warto po nie, od czasu do czasu, sięgnąć.

Grzyby, są wspaniałym dodatkiem do mięs, sosów czy innych dań, jednak należy je jeść z rozwagą. Pamiętajmy, żeby wybierać tylko takie z pewnego źródła, dzięki czemu uda nam się uniknąć zatrucia.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij